Kongres Świeckości 21 i 22 października w Warszawie
Kongres Świeckości jest inicjatywą organizacji laickich, które zwróciły się do szeroko rozumianych środowisk politycznych w Polsce o pomoc we wprowadzeniu zagadnienia świeckości państwa do głównego nurtu debaty publicznej.
materiały prasowe/Polityka

Jednym z celów Kongresu Świeckości jest wyjęcie debaty o świeckości państwa z rąk środowisk wyłącznie lewicowych i przekonanie konserwatywnych liberałów, że świeckość państwa jest warunkiem sine qua non zachowania wolności światopoglądowej obywateli - także wolności religijnej. Idea świeckości jest dziś jednym z najbardziej niejasnych i zmitologizowanych pojęć społeczno-politycznych, w Polsce kompletnie zafałszowanym. Kongres Świeckości chce świeckość odkłamać i przywrócić ją obywatelom w formie odświeżonej, nadającej się do dalszej publicznej debaty.

Innym celem Kongresu jest przekonanie środowisk politycznych o konieczności bardziej instytucjonalnego spojrzenia na zagadnienie świeckości państwa. Od 25 lat w Polsce nie ma żadnej instytucji monitorującej naruszenia neutralności światopoglądowej, systematycznie analizującej praktykę polityczną stosunków państwo-Kościół, opracowującej społeczne projekty ustaw w zakresie tych relacji - w jakimś sensie instytucjonalnie wyrażającej stanowisko środowisk laickich, które nie jest obecnie w żaden sposób uwzględniane w krajowych realiach politycznych.

Kongres Świeckości – strukturalnie nieco na wzór Kongresu Kobiet – chce zaproponować partiom politycznym, które dostrzegają problem klerykalizacji polskiej polityki pogłębioną współpracę i docelowo stać się stałym elementem dialogu społecznego, optymalnie na zasadzie think-tanku. Kongres Świeckości jest zatem platformą współpracy zainteresowanych środowisk społeczno-politycznych nad takimi zagadnieniami jak:

  • Czym jest świeckość, jaki model stosunków państwo-Kościół jest odpowiedni w realiach polskich?
  • W jaki sposób powinien wyglądać proces dochodzenia Polski do sytuacji opisanej wybranym modelem?
  • Co stanowi największe przeszkody na drodze Polski do wybranego modelu świeckiego państwa i jak przezwyciężać te trudności?
  • W jakim zakresie możliwa jest współpraca państwa i jego instytucji z Kościołem a w jakim wykluczona?

Kongres Świeckości odbędzie się w dniach 21 i 22 października 2017 roku w Warszawie w AKWARIUM JAZZ CLUB przy Krakowskim Przedmieściu 60A (Skwer Hoovera).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Program i zapisy przez stronę: kongresswieckosci.pl

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj