20. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk / Klub Żak / 29.10 – 12.11.2017
W październiku 1957 roku Klub (Studentów Wybrzeża) Żak po raz pierwszy zaprosił gdańszczan do swojej siedziby - pałacyku przy Wałach Jagiellońskich. 60-letnia historia Klubu była ciekawa i burzliwa, a dzisiaj, w 2017 roku klub obchodzi swoje 60-te urodziny we Wrzeszczu. I to pod szyldem tego nowego Żaka odbędzie się 20 edycja Festiwalu Jazz Jantar.
materiały prasowe/Polityka

Historia Festiwalu jest nieco bardziej skomplikowana niż historia Klubu. Nie ma archiwów, ze wspomnień byłych Żakowców czy dziennikarzy muzycznych ciężko jest złożyć spójną historię Festiwalu. Obecna ekipa Klubu realizuje Festiwal od 1997 roku, więc przyjęliśmy ten rok jako cezurę czasową. Przez 20 lat Festiwal rozwinął się z dwudniowej imprezy w projekt całoroczny z średnio 40 koncertami i prawie pięciotysięczną widownią rocznie.

Trójmiejski skład JASKUŁKE SEXTET skupiający najgorętsze nazwiska „nowej fali” w polskim jazzie zaprezentuje materiał „Komeda Recomposed”. O duńsko-polsko-norweskim składzie PIMPONO ENSEMBLE. Po raz pierwszy na Festiwalu Jazz Jantar pojawi się kwartet smyczkowy. ATOM STRING QUARTET zagra materiał z płyty „Seifert”.

W bloku Młoda Scena Jazzowa, wystąpią zespoły CHRYSTE PANIE i IMMORTAL ONION. O tym pierwszym pisano, że wydali jedną z najciekawszych tegorocznych płyt z pogranicza, jazzu, wolnej improwizacji i elektroniki, drudzy są laureatami VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wibrująca portugalska scena jazzowa jest w coraz lepszej formie. Dlatego w bloku poświęconemu wybranemu regionowi świata zapraszamy na koncerty pod hasłem Portugal.NOW. Spotkania muzyków, którzy zawiązują nowe składy w Lizbonie i Porto od lat przynoszą coraz ciekawsze efekty. Legendarne RED TRIO świętuje w tym roku piętnastolecie istnienia, a w Gdańsku razem z nimi na specjalnym koncercie zagrają wibrafonista Mattias Stahl i wybitny trębacz Axel Dörner. Susana Santos Silva, jedna z najciekawszych portugalskich trębaczek na Festiwal przyjedzie z zespołem LIFE AND OTHER TRANSIENT STORMS. Dopełnieniem programu będzie koncert stoner-rockowego tria BLACK BOMBAIM, które na scenie spotka się z jednym z najbardziej znanych saksofonistów, z Peterem Brötzmannem. Będzie gorąco jak w Portugalii!

Znakiem charakterystycznym Festiwalu są nowe twarze, artyści określani jako wschodzące gwiazdy sceny jazzowej. W tym roku to AMIRTHA KIDAMBI ELDER ONES, Theo Croker, Makaya McCraven, BATTLE TRANCE a także brytyjski DINOSAUR.

Festiwal Jazz Jantar nie jest festiwalem gwiazd, ale nie ma co ukrywać, że rozpoznawalnych nazwisk na plakatach festiwalowych nie zabraknie: Colin Stetson i jego EX EYE, John Medeski, Miguel Zenón, Ambrose Akinmusire oraz Joe Lovano, który ze swoim JOE LOVANO CLASSIC QUARTET zgłębia bogatą historię jazzu mainstreamowego, poprzez swing i bebop, a nawet soulful. Jako aktywny zwolennik straight-ahead jazzu, współpracujący dziesięć lat temu z Hankiem Jonesem, Lovano w szalony sposób oddaje cześć strukturom muzycznym.

www.jazzjantar.pl.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj