O Polityce

Wystawa "Wielkie Morawy" od 16 grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

materiały prasowe / Polityka
Zabytki wielkomorawskie – po raz pierwszy w Polsce! To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu zobaczymy ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem ekspozycji będą makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura.

Wszystkie eksponaty, które zobaczymy na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Znajdą się wśród nich:

– „Rodzinne niedziele”

– zajęcia z cyklu „Zrób to sam w muzeum” – w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby

– konferencja popularnonaukowa

– z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna – zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa „Wielkie Morawy” powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:

– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

– Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie

– Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie

Patronat honorowy nad Wystawą „Wielkie Morawy” objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1

www.muzeumgniezno.pl

Reklama
Reklama