O Polityce

W hołdzie prezydentowi Narutowiczowi

Redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński składa wieniec pod pomnikiem Gabriela Narutowicza. Redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński składa wieniec pod pomnikiem Gabriela Narutowicza. Leszek Zych / Polityka

W 95. rocznicę zabójstwa pierwszego prezydenta RP przedstawiciele redakcji POLITYKI podobnie jak w poprzednich latach złożyli wieniec pod pomnikiem Gabriela Narutowicza nieopodal siedziby naszej redakcji. Gabriel Narutowicz był patriotą, który porzucił karierę za granicą, aby budować niepodległe państwo polskie. Swój urząd pełnił zaledwie pięć dni – został zastrzelony podczas zwiedzania wystawy w pałacu Zachęty przez powiązanego z endecją malarza Eligiusza Niewiadomskiego. Zabójstwo było wynikiem rozkręconej przez prawicę nagonki na prezydenta – protestów związanych z wyborem Narutowicza, kolportowanych oszczerstw na jego temat, gróźb i wezwań do ustąpienia, bo jakoby „zagrożony tym wyborem” miał być „narodowy charakter państwa Polskiego”.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Do i od Redakcji; s. 147
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.