Rewolta ′68. Nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

Oto czasy nadeszły nowe
28 lutego ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Rewolta 1968” – historia pokoleniowego buntu, kontrkultury i rewolucji obyczajowej.
Polityka

W latach 60. XX wieku przez świat przetoczyła się fala tsunami, z kulminacją w 1968 roku. Była to wielka liczba wirów, o różnorodnej skali i różnym kierunku obrotu, z których część wzajemnie się wzmacniała, inne zderzały ze sobą. Gdy w USA studenci – w proteście przeciw wojnie w Wietnamie – palili karty powołania do wojska, w Polsce protestowali przeciw ograniczaniu wolności słowa („prasa kłamie”). Gdy w Meksyku od kul formacji wojskowych ginęli manifestanci na placu Tlatelolco, w Chinach ich rówieśnicy, hunwejbini, nakładali czapki hańby swym profesorom, stając się pionkiem w grze despotycznego wodza. Gdy członkowie niemieckiej Kommune 1 postulowali rewolucję seksualną, młodzi Czesi i Słowacy projektowali ustrój „socjalizmu z ludzką twarzą”. Gdy zrewoltowany Paryż ogłaszał, że praca jest torturą i hańbą, w młodych państwach zdekolonizownej Afryki lokalni przywódcy, często wykształceni na europejskich uczelniach, praktykowali utopie – na żywej tkance plemion poskładanych w społeczeństwa.

Wielobarwność Rewolty 1968 nie pozwala na jednoznaczne skwitowanie jej miejsca w historii świata. Sami bohaterowie rozeszli się w różne strony. Jedni widzą w rebelii lat 60. nową energię przydaną skostniałemu światu; inni mrok, którym okrył się porządek ugruntowany na wierze, tradycji i hierarchii.

Pewne jest jedno: na dobre czy na złe, czasy wówczas nadeszły nowe.

Pomocnik Historyczny. Rewolta 1968 ukaże się 28 lutego w kioskach i salonach prasowych. Wydanie specjalne liczyć będzie 164 strony, cena: 24,99 zł. Można je będzie kupić na także w sklepie POLITYKI.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj