O Polityce

11-18 marca w Klubie Żak w Gdańsku

21 Festiwal Jazz Jantar / edycja zimowa

Polityka
Jak w poprzednich latach zimowa edycja Festiwalu jest dedykowana przede wszystkim polskiej scenie jazzowej, a w szczególności scenie trójmiejskiej.
  1. edycja Festiwalu Jazz Jantar, podobnie jak w latach ubiegłych odbywa się w kilku odsłonach. Pozwala to pełniej zaprezentowaćbogactwo i różnorodność polskiej i światowej sceny jazzowej. Przed nami zimowa edycja, a na jej otwarcie zapraszamy na super koncert. Po raz pierwszy w Polsce (na jedynym koncercie) wystąpi duet pianistów Vijay Iyer i Craig Taborn. Jak pisał Jazz Times: „to zestawienie niczym z jazzowego nieba”. Vijay Iyer jak i Craig Taborn to obecnie czołówka, jeśli chodzi o współczesny fortepian jazzowy. Obaj należą do pokolenia muzyków, mającego przemożny wpływ na to, jak dziś wygląda i brzmi od zawsze uznawana za najważniejszą na świecie nowojorska scena jazzowa.

Na zamknięcie marcowego programu Festiwalu wystąpi saksofonista Logan Richardson. Publiczność Festiwalu Jazz Jantar już dwukrotnie miała okazję obcować z jego talentem: na koncercie zespołu pianistki Helen Sung oraz z fenomenalną grupą Christiana Scotta. W marcu wystąpi w roli lidera „Blues People”, a jego zespołowi – jak nazwa wskazuje – bliżej do bluesa niż do jazzu. Nie jest to decyzja podyktowana bieżącymi poszukiwaniami brzmieniowymi, a raczej cofnięciem się do własnych korzeni. Richardson pochodzi z Kansas City, miasta o unikalnej tradycji jazzowej, silnie inspirowanej bluesem.

Trójmiejska Scena Jazzowa

Jak w poprzednich latach zimowa edycja Festiwalu jest jednak dedykowana przede wszystkim polskiej scenie jazzowej, a w szczególności scenie trójmiejskiej.

Muzycy Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek współpracują ze sobą od lat w różnych formacjach. Pod koniec 2017 roku wydali pierwszą wspólną płytę „Duology” inspirowaną nie tylko jazzem, ale i folklorem polskim oraz latynoskim, a także muzyką klasyczna.

Polska (w tym trójmiejska) scena podlega nieustannemu rozwojowi, do którego niewątpliwie przyczynia się gdańska Akademia Muzyczna kształcąc kolejne pokolenia muzyków, ale także bliskie sąsiedztwo kopenhaskiego Rytmisk Musikkonservatorium, co było wyraźnie widoczne na ubiegłorocznych koncertach Jazz Jantar. W Trójmieście silną grupę skupia wokół siebie trębacz kompozytor Emil Miszk i jego koledzy z zespołu AlgoRhythm (ich ostatnia płyta „Mandala” została wysoko ocenienia przez krytykę i publiczność, premiera płyty była w marcu 2017 roku na Festiwalu Jazz Jantar). Oktet EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE to jego najnowszy projekt, który zadebiutuje na Jazz Jantar albumem „Don’t Hesitate!”.

Wokalistki Joanny Knitter również nie trzeba przedstawiać miłośnikom jazzu. Obdarzona interesującą, ciepłą barwą głosu posiada naturalną lekkość śpiewu, co pozwala jej realizować się w różnych stylistykach muzycznych, nie tylko jazzowych. W Żaku zaprezentuje specjalny program poświęcony twórczości George’a Gershwina (w tym roku przypada 120. rocznica urodzin autora „Błękitnej rapsodii”).

Młoda Polska

Blok koncertów Młoda Polska (w poprzednich edycjach Festiwalu Młoda Scena Jazzowa) w zimowej odsłonie Jazz Jantar to dwa koncerty: DIOMEDE i POKUSA. Duet DIOMEDE tworzą reprezentanci licznej i coraz głośniejszej „szkoły kopenhaskiej” – pianista Grzegorz Tarwid, oraz grający na saksofonach Tomasz Markanicz. Grzegorz Tarwid jest już znany naszej publiczności, Markanicz to muzyk sesyjny i kompozytor. Jesienią 2017 roku wydali album „People From East”. „Grają niezwykle sugestywnie, odkrywając przede mną krajobrazy znane jedynie z filmów, czy opowiadań prawdziwych podróżników. Wrażenia, towarzyszące słuchaniu tej płyty, raczej wzbogacają, pozostawiając w nienaruszonym stanie całe pokłady istniejącej już wrażliwości.” (Piotr Bielawski / etherjazzu.pl)

Trio POKUSA tworzą Teo Olter, Natan Kryszk i Tymon Bryndal. Muzycy działają w środowisku młodej warszawskiej sceny alternatywnej, do niedawna skupionej wokół nieistniejącej już Klubojadalni „Eufemia”. Do Żaka przyjadą trzeci raz, z nowym albumem „Einz”.

Polska Scena Jazzowa

Jak zawsze na Festiwalu blok Polska Scena Jazzowa będzie okazją do nadrobienia zaległości. W marcowym programie nie mogło zabraknąć kwartetu Macieja Obary i jego najnowszego albumu „Unloved”. W polskich i zagranicznych branżowych podsumowaniach 2017 roku płyta i muzycy tworzący MACIEJ OBARA QUARTET zajęli wysokie pozycje („korona” w ankiecie krytyków Jazz Forum – zwycięstwa w kategoriach: akustyczny zespół roku, muzyk roku i saksofon altowy – Maciej Obara, pianista roku - Dominik Wania oraz „Unloved” jako album roku, ponadto 4. miejsce w zbiorczym rankingu albumów roku według autorów polish-jazz bloga, wyróżnienie na liście Johna Kellmana w AllAboutJazz.com).

Także płyta „VV” zespołu LOTTO jest oceniana bardzo dobrze: „Mroczny jazz niesiony klimatycznym, jesiennym spleenem. Na nowym albumie Majkowski, Szpura i Rychlicki radykalizują środki wyrazu i wyostrzają ekspresję. Ponownie zaskakują słuchaczy, przy jednoczesnej rezygnacji jakiejkolwiek formy przystępności.” (Bartosz Nowicki / 1uchem1 okiem.blogspot.com)

Trio RGG to częsty gość Festiwalu Jazz Jantar. W tym roku przed trójmiejską publicznością wystąpi ze specjalnym projektem z udziałem saksofonisty Trevora Wattsa, weterana angielskiej sceny free-jazzowej. Muzycy RGG współtworzą także kwartet wokalistki Anny Gadt, często pojawiającej się w Sali Suwnicowej Żaka. Jej najnowszy album „Mysterium Lunae” zawiera odniesieniami do poezji, historii literatury i popkultury: do filmu Terrence’a Malicka „Drzewo życia”, do „Makbeta” Szekspira, „Wesela” Wyspiańskiego, do poezji Mickiewicza i Leśmiana.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar jest Klub Żak. W latach 2014-2017 Festiwal Jazz Jantar zajął III miejsce w Jazz Top magazynu Jazz Forum, wg JazzPress to najlepszy festiwal 2016 (2017 II miejsce). Program Festiwalu docenili także krytycy JazzWise Magazine, The Quietus i All About Jazz.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, przy wsparciu Grupy Żywiec, Firmy Ziaja i Mercedes-Benz Witman Gdańsk. Nasza strona: www.jazzjantar.pl

  1. Festiwal Jazz Jantar edycja zimowa / PROGRAM

11.03.2018 / G.20.00

VIJAY IYER / CRAIG TABORN / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce

Vijay Iyer – piano / Craig Taborn - piano

14.03.2018 / G.20.00

PIOTR LEMAŃCZYK I CEZARY PACIOREK / Duology / Trójmiejska Scena Jazzowa

Piotr Lemańczyk – kontrabas / Cezary Paciorek - akordeon

LOTTO / VV / Polska Scena Jazzowa

Mike Majkowski – kontrabas / Łukasz Rychlicki – gitara / Paweł Szpura - perkusja

15.03.2018 / G.20.00

DIOMEDE / People from East / Młoda Polska

Grzegorz Tarwid – fortepian / Tomasz Markanicz - saksofon

RGG & TREVOR WATTS / Polska Scena Jazzowa

Trevor Watts – saksofon altowy i tenorowy / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

16.03.2018 / G.20.00

POKUSA / Einz / Młoda Polska / premiera

Tymon Bryndal - kontrabas / Natan Kryszk – saksofon barytonowy / Teo Olter - perkusja

MACIEJ OBARA QUARTET / Unloved / Polska Scena Jazzowa

Maciej Obara - saksofon altowy / Dominik Wania – fortepian / Ole Morten Vågan – kontrabas / Gard Nilssen - perkusja

17.03.2018 / G.20.00

EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE / Don't Hesitate! / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera

Emil Miszk - trąbka, kompozycje / Kuba Więcek - saksofon altowy / Piotr Chęcki - saksofon tenorowy / Paweł Niewiadomski – puzon / Michał Zienkowski – gitara / Szymon Burnos – fortepian / Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa / Sławek Koryzno - perkusja

ANNA GADT QUARTET / Mysterium Lunae / Polska Scena Jazzowa / premiera

Anna Gadt – wokal / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

18.03.2018 / G.20.00

JOANNA KNITTER PLAYS GERSHWIN / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera

Joanna Knitter – śpiew / Artur Jurek – fortepian / Adam Żuchowski – kontrabas / Darek Herbasz – saksofon tenorowy / Piotr Góra - perkusja

LOGAN RICHARDSON / Blues People / All That Jazz / polska premiera

Logan Richardson – saksofon / Igor Osypov – gitara / DeAndre Manning - gitara basowa / Ryan Lee - perkusja, sample


Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Reklama
Reklama