W siedzibie redakcji POLITYKI 8 maja zostały uroczyście wręczone nagrody za najlepsze książki historyczne, jakie ukazały się w Polsce w 2017 r.
– Sam jestem z getta łódzkiego, ale to nie była protekcja – tak Marian Turski, szef działu historycznego naszego tygodnika i przewodniczący komisji przyznającej nagrody, rozpoczął prezentację „Dziennika z getta łódzkiego”, bezkonkurencyjnego zwycięzcy w kategorii pamiętników i wspomnień. Jego autorka Rywka Lipszyc (rówieśnica Anny Frank, rocznik 1929) przetrwała wojnę, ale wkrótce po jej zakończeniu zmarła z wycieńczenia.
– Rywka chciała być pisarką. Ta nagroda jest symbolicznym spełnieniem jej marzeń – stwierdziła Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, która pieczołowicie opracowała wydanie. I dodała: – Proszę nie czytać tego dziennika z myślą o uzyskaniu konkretnej wiedzy o okupacyjnych wydarzeniach. Proszę go czytać jako zapis przeżyć osamotnionej i bardzo wrażliwej dziewczyny. To zapis wyjątkowy, introspektywny, pisany z kobiecej perspektywy.
O kryteriach, jakimi kierowali się jurorzy, opowiedział nieco red. Turski. W tym roku jury (prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski, prof. Wiesław Władyka i dr hab. Marcin Zaremba) nagrodziło 3 prace spośród 10 świetnych, nominowanych. Wybór nie był łatwy, bo wydawnictwa nadesłały aż 120 książek. POLITYKA od wielu lat na swoich łamach popularyzuje historię, nic więc dziwnego, że umiejętność popularyzacji jest jednym z istotnych elementów branych pod uwagę przy ocenie książek. Dobra praca historyczna musi być podana tak, aby jak najwięcej osób chciało po nią sięgnąć. Taka właśnie jest „Rewolucja międzypaździernikowa.