O Polityce

8. edycja TRANSATLANTYK FESTIVAL - 13-20 lipca w Łodzi

Transatlantyk 2018 Transatlantyk 2018 materiały prasowe
Blisko 200 filmów z całego świata na kilkuset pokazach, znakomici goście ze świata kina i muzyki, master classy Sally Potter, Diane Warren, Dana Lebentala, Annette Insdorf, Joanny Kos-Krauze oraz niezwykłe seanse w wyjątkowych warunkach, czyli Kino Kulinarne i Kino Łóżkowe - w piątek 13 lipca w Łodzi startuje ósmy już Transatlantyk Festival.
Rafał Woś, kurator cyklu debat oraz Agnieszka Wolak, dyrektor PR Festiwalumateriały prasowe/materiały prasowe Rafał Woś, kurator cyklu debat oraz Agnieszka Wolak, dyrektor PR Festiwalu
Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu i Joanna Łapińska, dyrektor programowa Festiwalumateriały prasowe/materiały prasowe Jan A. P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu i Joanna Łapińska, dyrektor programowa Festiwalu

Niepodległość dziś / Independance Now jest hasłem tegorocznego Transatlantyku. W tym roku na Transatlantyku chcemy przyjrzeć się temu, czym dzisiaj są niepodległość, wolność, bunt. Motywy te odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

W piątek 13 lipca, podczas Gali Otwarcia w EC1 Łódź - Miasto Kultury odbędzie się polska premiera filmu „Nasze zmagania” („Nos batailles”, reż. Guillaume Senez). Film ten był pokazywany na festiwalu w Cannes w sekcji Semaine de la Critique. Opowiada historię Oliviera, który z pełnoetatowego pracownika zamienia się w pełnoetatowego pana domu, kiedy zostaje opuszczony przez partnerkę i sam musi zająć się dwójką małych dzieci. W poruszającym i pokrzepiającym dramacie Seneza pierwsze skrzypce gra Romain Duris, który po raz kolejny udowadnia, że doskonale czuje się w każdej filmowej konwencji. Część koncertową wieczoru wypełnią saksofonowe improwizacje The Whoop Group. Dwa kolejne filmy, które będzie można zobaczyć już 13 lipca to „Donbas” („Donbass”, reż. Siergiej Łoźnica) i „Żniwa” („Die Stropers”, reż. Etienne Kallos), również prezentowane na festiwalu w Cannes.

W programie tegorocznego Festiwali m. in.: NOWE KINO, KONKURS POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY, ZBLIŻENIA: ANDRZEJ BARAŃSKI, LUCIAN PINTILIE, MILOŠ FORMAN, KINO KULINARNE, KINO ŁÓŻKOWE VOX i KINO NOCĄ.

W programie Festiwalu nie mogło też zabraknąć debat w Salonie POLITYKI, prowadzonych przez Rafała Wosia:

Wyjątkowy cykl debat doskonale wpisujący się w hasło tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk, czyli „Niepodległość dziś/ Independence Now”. Wraz z zaproszonymi wybitnymi filozofami, artystami, biznesmenami, politykami i społecznikami zastanowimy się nad istotnymi problemami życia społecznego oraz wyzwaniami, jakie przed nim stoją. Cykl debat otworzy spotkanie pod tytułem: Niepodległość? Dla kogo? Dla kogo nie? W jaki sposób słabych wyklucza się z niepodległościowego projektu? Co z tym zrobić? Następnego dnia przyjrzymy się zagadnieniu suwerenności podczas debaty: Suwerenność? Między długiem a współczesnym niewolnictwem. Bez materialnych podstaw egzystencji nie ma mowy o prawdziwej niepodległości. Zwłaszcza w kapitalizmie, następnie przejdziemy do tematu wolności podczas spotkania zatytułowanego: Wolność? Czy wystarczy mieć konstytucję i trybunały żeby zbudować prawdziwą demokrację? Ostatnia debata będzie dedykowana równości: Równość? Zapomniany składnik niepodległościowego paktu? Czy bez równości da się mieć wolność?. Wśród zaproszonych gości są m.in. Marek Belka, Jan Śpiewak, Piotr Zaręba i Andrzej Zybertowicz.

Pełny program Festiwalu tutaj.

MIEJSCA FESTIWALOWE

Głównym kinem festiwalowym jest w tym roku Multikino Łódź (ul. Piłsudskiego 5). Część projekcji gości też u siebie Muzeum Kinematografii (Plac Lecha Kaczyńskiego 1).

Seanse Kina Łóżkowego VOX odbywają się specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Pasażu Schillera, pokazy Polówki — na terenie EC1Łódź - Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3 – sekcja Bunt) w Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), na terenie Parku Na Zdrowiu, Parku Julianowskiego, stawów Stefańskiego, Starego Rynku oraz Wodnego Raju/Boisko Elty.

Konkurs kompozytorski odbywa się w Kinie Wytwórnia 3D w Double Tree by Hilton Łódź.

Miejscem gali otwarcia i gali zamknięcia będzie EC1 (ul. Targowa 1/3).

Festiwalowy klub, podobnie jak przed rokiem, mieści się na terenie kompleksu OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) w klubach DOM i Spaleni Słońcem.

12 lipca w godzinach 12.00-20.00, a od 13 do 20 lipca w godzinach 10.00-20.00 na czwartym piętrze Multikina Łódź (ul. Piłsudskiego 5) działać będzie Biuro Prasowe.

Zapraszamy do Łodzi!

http://www.transatlantyk.org/pl

Reklama
Reklama