O Polityce

Nieprawdopodobna prawdziwa historia amerykańskiego bohatera

Nowy film Spike’a Lee „Czarne bractwo” – premiera 14 września 2018 r.

Heather Sten/The New York Times / East News
Już dziś głośno mówi się o tym, że „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” może stać się czarnym koniem przyszłorocznych Oscarów.

Wczesne lata siedemdziesiąte, czas wielkiego przewrotu społecznego w walce o prawa człowieka. Ron Stallworth (John David Washington) zostaje pierwszym afroamerykańskim detektywem w Departamencie Policji Colorado Springs, ale jego pojawienie się w tej funkcji zostaje przyjęte albo sceptycznie, albo z otwartą wrogością. Niezrażony, postanawia pracować na swoje nazwisko. Odważnie podejmuje się niebezpiecznej misji – obnażenia i infiltracji Ku Klux Klanu.

Udając rasistowskiego ekstremistę, Stallworth kontaktuje się z grupą i wkrótce zostaje zaproszony do kręgu KKK. Co więcej, pozostaje w ścisłym kontakcie z wielkim mistrzem Ku Klux Klanu (tak go nazywano) Davidem Duke’em (Topher Grace), który ogromnie docenia zaangażowanie Rona w walkę o Białą Amerykę. W miarę jak misja rozszerza się, kolega Stallwortha – Flip Zimmerman (Adam Driver), udając Rona, zaczyna spotykać się z członkami KKK w kontaktach face to face, poznając szczegóły planowanego zamachu. Stallworth i Zimmerman łączą siły, by pogrążyć organizację, której prawdziwym celem jest złagodzenie pełnej przemocy retoryki, by w ten sposób przedostać się do mainstreamu.

Wyprodukowany przez team odpowiadający za nagrodzony Oscarem® obraz „Uciekaj!” film „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” to nielukrowany, prawdziwy portret stosunków rasowych w Ameryce lat siedemdziesiątych, jak się okazuje, bardzo dziś aktualny.

Obraz „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” spotkał się z entuzjazmem krytyków na całym świecie (96 proc. pozytywnych recenzji według portalu Rotten Tomatoes). Wszyscy oni jednogłośnie podkreślają oryginalny styl filmu, znakomitą obsadę oraz – przede wszystkim – aktualność historii przedstawionej przez Spike’a Lee. Już dziś głośno mówi się o tym, że „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” może stać się czarnym koniem przyszłorocznych Oscarów®. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes film zdobył nagrodę Grand Prix, a po kilku tygodniach wyświetlania w USA stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów niezależnych na amerykańskim rynku (25 milionów dolarów w zaledwie 2 tygodnie!).

„Los Angeles Times” poświęcił filmowi „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” aż dwie strony. W artykule czytamy m.in. „Być może największe wrażenie robi fakt, że reżyser, który ma na koncie ponad 20 filmów i dokumentów, nie tylko wciąż rozdaje karty, ale potrafi znaleźć tematy, które pozwalają mu na ekscytację charakterystyczną dla debiutantów. Sercem całości jest bowiem ta niezwykła historia, zresztą oparta na faktach”. Recenzję filmowi wystawił także inny prestiżowy tytuł – „New York Times”, przyznając mu 4 gwiazdki. Recenzent nazywa „Czarne bractwo…” „mistrzowską adaptacją prawdziwej historii”. Ale to nie koniec pochwał – cała recenzja napisana jest w wybitnie pochwalnym tonie. Johnny Olesinski z „NYT” nazywa film „niezapomnianym”, „tworzącym historię”.

TWÓRCY

JOHN DAVID WASHINGTON (Ron Stallworth) wciela się w główną rolę w filmie Reinalda Marcusa Greena „Monsters and Men”. U boku Jeffrey’a Wrughta i ASAP Rocky’ego oraz Jennifer Hudson wystąpił w filmie „Monster”. Mieliśmy również szansę zobaczyć go w filmie „Dżentelmen z rewolwerem”, gdzie pojawił się u boku Roberta Redforda, Elisabeth Moss i Casey’a Afflecka.

ADAM DRIVER (Flip Zimmerman) międzynarodową popularność zdobył w serialu „Dziewczyny” oraz filmem „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”. Pracuje z najlepszymi reżyserami: „Logan Lucky” w reżyserii Stevena Soderbergha, „Milczenie” Martina Scorsese, „Paterson” Jima Jarmuscha, „Midnight Special” Jeffa Nicholsa, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” J.J. Abramsa.

SPIKE LEE (reżyser/współscenarzysta/producent) – jeden z najbardziej błyskotliwych twórców filmowych, uchodzący zarazem za twórcę kontrowersyjnego i bezkompromisowego. Jego najsłynniejsze filmy to: „Malcolm X”, „Oldboy. Zemsta jest cierpliwa”, „Plan doskonały”, :25. godzina”, „Mordercze lato”, „Czarny blues”, „Wykiwani”, „Crooklyn”, „Dziewczyna numer 6”. Zasłynął również filmami dokumentalnymi, m.in. dwukrotnie wyróżnionym nagrodą Emmy filmem „If God Is Willin And Da Creek Don’t Rise”. Lee ma na koncie dwie nominacje do Oscara® – za scenariusz do filmu „Rób, co należy” oraz za najlepszy film dokumentalny – „4 Little Girls”.

Reklama
Reklama