O Polityce

Lublin – następne 100 lat niepodległości

Salon POLITYKI w Lublinie

Uczestnicy Salonu POLITYKI w Lublinie. Uczestnicy Salonu POLITYKI w Lublinie. Sylwia Skotnicka

Chcemy miasta otwartego, różnorodnego, walczącego z dyskryminacją; miasta zasobnego, z którym warto wiązać swoją przyszłość – mówili uczestnicy Salonu POLITYKI w Lublinie. Dyskusję „Niepodległość – następne 100 lat. Miasto, Polska, Europa, Świat” zorganizowaliśmy wspólnie z Wydziałem Politologii UMCS. Spotkaliśmy się 7 listopada, w 100. rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Ignacego Daszyńskiego, w historycznej auli – miejscu obrad pierwszego rządu odradzającej się Rzeczpospolitej.

Lublin – jak podkreślano – w ciągu ostatniej dekady bardzo się rozwinął, co jest i zasługą władz, i zaangażowania mieszkańców. Spór o niedawny Marsz Równości oraz erupcja przemocy ze strony prawicowych bojówek pokazały jednak, że ciągle wiele pozostało do zrobienia, a wyzwania przyszłości wymagają jeszcze lepszej współpracy ratusza, prezydenta oraz mieszkańców.

Czy silny mandat: reelekcja w I turze i większość w Radzie Miasta, stanie się podstawą „nowego otwarcia” i dalszego rozwijania miejskiej demokracji? – o to pytaliśmy prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. W debacie uczestniczyli również: Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy w nadchodzącej kadencji; Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber, tegoroczna laureatka Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego; Justyna Kieruzalska, artystka i animatorka środowiska głuchych; Katarzyna Radzik-Maruszak, politolożka z UMCS, oraz Kuba Karpiński, uczeń III LO w Lublinie, współorganizator Marszu Równości.

Spotkanie prowadził Edwin Bendyk.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Do i od redakcji; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Lublin – następne 100 lat niepodległości"
Reklama