O Polityce

Bracia syjamscy czy odwieczni wrogowie

Polacy i Niemcy. Nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

Polityka
12 grudnia ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Polacy i Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa”.

Panuje przekonanie o tysiącletniej wrogości w relacjach polsko-niemieckich. Co tu jest jednak historyczną prawdą, a co mitem, stereotypem, epitetem? Okazuje się, że już samo przekonanie o tysiącletniej wrogości jest mitem, z którym warto się rozprawić. Bo np. w niemieckim parciu na wschód (Drang nach osten, termin ukuty – jak wiele innych – dopiero w XIX w., stuleciu nacjonalizmów i narodzin państw narodowych) można w początkach II tysiąclecia zobaczyć poszerzanie cywilizacji zachodniego świata i chrześcijaństwa.

Inspiracją dla tego „Pomocnika” była fundamentalna, dwujęzyczna, dziewięciotomowa edycja „Wyobrażenia przeszłości. Polsko-niemieckie miejsca pamięci”, wydawana w latach 2012–15 pod redakcją profesorów Roberta Traby i Hansa Henniga Hahna, kwintesencja niemal półwiecza wspólnego dorobku historyków z obu krajów. Zadali oni kłam niejednemu z ludowych porzekadeł. I może nie tyle obalili wizję dziesięciu wieków zmagania, ile uzupełnili ją odwołaniem do równoległych dziesięciu wieków polsko-niemieckiej symbiozy na ogromnej przestrzeni – co najmniej od Niemna i Bugu po Ruhrę w Westfalii.

Pomocnik Historyczny. Polacy i Niemcy.Tysiąc lat sąsiedztwa ukaże się 12 grudnia w kioskach i salonach prasowych. Wydanie specjalne liczyć będzie 108 stron, cena: 24,99 zł. Można je będzie kupić na także poprzez sklep.polityka.pl.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama