O Polityce

Nowy numer Niezbędnika Współczesnego już 5 grudnia

Numer trzeci Niezbędnika już od 5 grudnia. Numer trzeci Niezbędnika już od 5 grudnia. Redakcja / Polityka
W trzecim wydaniu naszego pisma robimy przegląd ważnych tematów, między innymi: jakich Polaków uformował Kościół, czy Unia zabiera wolność w Internecie, kto wierzy w pseudonaukowe bzdury, jakie Chiny mają sposoby na zdobycie świata, czy warto się dziś uczyć języków obcych.

W środę 5 grudnia ukaże się już trzeci numer „Niezbędnika Współczesnego”, pisma przygotowanego przez wydawnictwo POLITYKA. „Niezbędnik współczesny” wyrasta z doświadczenia i dorobku ukazującego się od 2009 roku „Niezbędnika Inteligenta”, jako kwartalnik „Niezbędnik Współczesny” wystartował 26 czerwca.

Po zmianach pismo jest, zgodnie z hasłem okładkowym „Wielkie tematy, najważniejsze pytania”, przeglądem oryginalnych, obszernych tekstów cenionych autorów dedykowanych najistotniejszym sprawom, problemom i wyzwaniom otaczającego nas świata.

O czym możemy przeczytać w trzecim numerze pisma pisze we wstępie Katarzyna Czarnecka, redaktor wydania:

„Człowiek zniewolony, ubezwłasnowolniony, pozbawiony ducha ini­cjatywy, nieumiejący myśleć krytycznie, (...) który nie chce i nie umie swego losu wziąć we własne ręce” – tak Jerzy Turowicz opisał Polaka, którego ks. Jó­zef Tischner na początku lat 90. nazwał Homo sovieticus. On ciągle w nas pokutuje – stwierdził niedawno ks. Adam Boniecki. Homo sovieticus przeminął wraz z syste­mem, którego był wytworem – oponuje u nas Tadeusz Zatorski. I na pytanie, kto zajął jego miejsce, odpowiada: Homo catholicus.

Prof. Maciej Dymkowski zastanawia się nad inną odsłoną polskiej duszy. „Potom­kowie przez wieki zniewolonych chłopów pańszczyźnianych, wyzutych przez szlach­tę z politycznej (i wszelkiej innej) podmiotowości, upodobnili się psychospołecznie do ciemiężycieli ich przodków” – pisze. I analizuje rzeczywistość, jaką zbudowali ci, którzy uwierzyli w swoją sarmacką przeszłość i wielkość.

Przyglądamy się także bardziej jeszcze zdumiewającej wielkości. „Ekshumował strachy i lęki, widma rasizmu i bigoterii, nienawiści i uprzedzeń. Przez dwa lata swych rządów zadbał o to, aby ich nie pogrzebać. Przeciwnie – starannie je reanimował i wzmacniał. Zadbał o to, aby pogłębić rowy dzielące Amerykanów”. A jednak są ta­cy, którzy widzą w nim mesjasza. Jak to możliwe – zastanawia się Andrzej Lubowski, analizując fenomen Donalda Trumpa.

Z Andrzejem Hołdysem kibicujemy nowym planom lotów na Księżyc. Z Karolem Jałochowskim słuchamy fizyków, dla których Natura okazuje się znacznie mniej ła­skawa, niżby sobie życzyli. Z dr. Maciejem Ogrodniczukiem rozważamy, czy warto uczyć się języków, kiedy z pomocą przychodzą coraz bardziej zręczni elektroniczni tłumacze. Z prof. Krystianem Jażdżewskim przyglądamy się genom, a z dr. hab. Pio­trem Sankowskim – wszechwładnym algorytmom. I tak dalej.

A na koniec – w kolejnej rozmowie Jacka Żakowskiego – psycholog osobowości i mo­tywacji, pisarz, prof. Wiesław Łukaszewski mówi nam, co jest w życiu mądre.

„Niezbędnik Współczesny” ma 108 stron przy cenie 16,99 zł, można go kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl. Dla Czytelników wydań elektronicznych „Niezbędnik Współczesny” jest dostępny w ramach oferty Polityki Cyfrowej (polityka.pl/cyfrowa).

Zapraszamy do lektury!

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama