O Polityce

„Dzieje wspólnej Europy” ponownie w sprzedaży

Polityka
W maju 2019 r. przypada 15. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Także w maju odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Z tej okazji wznawiamy Pomocnik Historyczny „Dzieje wspólnej Europy”. Publikacja powstała we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Polityka
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polscemat. pr. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Zobacz spis treści wydania i kup dostęp w ramach Prenumeraty Cyfrowej Premium. Nawet za 1 zł!

W Polsce cieniem na rocznicy kładzie się okołounijny kontredans obozu władzy: w 2015 r. nowa ekipa zaczęła rządy od demonstracyjnego wyprowadzenia symboliki UE z urzędowej przestrzeni. A wiosną 2019 r. ni z tego, ni z owego ogłosiła, że Polska jest sercem Europy i da jej przykład. Jak słusznie ktoś zauważył: rządząca partia chce nie tyle wyprowadzić Polskę z UE, co unię z Polski.

Na kontynencie cieniem na wyborach do PE kładzie się kontredans brexitowy. Ale też w wielu innych krajach obserwujmy wzrost poparcia dla rozmaitych formacji eurosceptycznych, czasem jawnie wrogich samej idei europejskiej unii.

W historii Europy nic nie było proste. Żaden inny kontynent nie bywał tak rozdrobniony, skłócony i wyniszczany w licznych wojnach. Aż wreszcie po dwóch morderczych światowych konfliktach militarnych w XX w. zlęknieni Europejczycy postanowili przełamać narodowe, polityczne, kulturowe egoizmy i zbudować trwałą wspólnotę, która da siłę demokratycznej Europie.

Historia uczy, że nic nie jest dane na zawsze. Uczy też, że silnym spoiwem wspólnotowym są lęk i poczucie słabości. To było to genialne odkrycie ojców założycieli powojennej Europy – dziś ponownie targanej egoizmami narodów i państw. Ku czemu zatem Europa da się porwać w XXI w.? Warto przepowiedzieć sobie ponownie, jak to było z poszukiwaniem europejskiej tożsamości w dziejach kontynentu.

Publikacja powstała we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Dostępna w punktach sprzedaży od 24 kwietnia.

Reklama
Reklama