Debata „Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu" – 13 maja o godz. 20:00 w kinie Luna
Debata odbędzie się po pokazie festiwalowego filmu „1989” w reżyserii Michała Bielawskiego (wstęp na film o godz. 19:00 jest biletowany), a poprowadzi ją red. Joanna Solska, publicystka i dziennikarka ekonomiczna POLITYKI. O ostatnim dziesięcioleciu PRL rozmawiać będzie z Małgorzatą Niezabitowską, prof. Tomaszem Nałęczem, Adamem Jerzym Tańskim oraz Michałem Bielawskim, reżyserem filmu.
Jak naprawdę żyło się w ostatniej dekadzie przed transformacją? Co doprowadziło do tego, że PZPR oddała władzę i czy możliwy był inny scenariusz niż obrady przy Okrągłym Stole? Jak wyglądała codzienna rzeczywistość Polaków? Jak brak nadziei i puste półki doprowadziły do fali entuzjazmu związanej z wydarzeniami roku 1989? Czy rzeczywistość PRL-u dla młodego pokolenia, które tamte czasy zna z filmów Barei, może być alternatywą dla kapitalizmu, który wielu rozczarował? Podczas dyskusji z publicznością spróbujemy pokazać kontekst, odczarować tamte czasy i zmierzyć się z porównaniami obecnej Polski do PRL-u.
Prowadząca:
Joanna Solska – publicystka i dziennikarka ekonomiczna, członek zarządu „Polityki”. Komentatorka TOK FM. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Nagrody Kisiela, Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa. Zdobywczyni tytułu Dziennikarza Ekonomicznego Dziesięciolecia przyznanego w ramach X edycji konkursu NBP im. Władysława Grabskiego. Autorka książki „80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL”.
Goście:
Michał Bielawski - reżyser filmu „1989”. W 2013 r. zadebiutował pełnometrażowym filmem „Mundial. Gra o wszystko”. Reżyser filmu „Drużyna” o siatkarskiej reprezentacji Polski. W 2018 zrealizował serial dokumentalny „Kibice” dla Canal+Discovery. W 2019 roku ukończył prace nad filmem „Wiatr. Thriller dokumentalny”, wyprodukowanym wspólnie z HBO Europe.
Tomasz Nałęcz - historyk, publicysta, polityk, wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2010-2015 doradca prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego. Profesor UW i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Członek Kapituły Społecznej Nagród Naukowych„Polityki”.
Małgorzata Niezabitowska – dziennikarka, autorka książek (m.in. „W twoim kraju wojna!”, dokumentującej stan wojenny), scenariuszy i sztuki teatralnej. W PRL-u reporterka „Tygodnika Solidarność” i działaczka opozycyjna. W latach 1989-1991 rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego. Stypendystka Uniwersytetu Harvarda. Członkini Rady Muzeum POLIN, uhonorowana m.in. nagrodami im. Ireny Sendlerowej oraz im. Czesława Miłosza.
Adam Jerzy Tański – polityk i ekonomista, w 1991 minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w 2003 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi. Odpowiedzialny merytorycznie za tzw. operację „wolny rynek”, dzięki której możliwe było sprawne przejście od systemu kartkowego do wolnorynkowego. Uczestniczył w procesie likwidacji PGR-ów, był pierwszym prezesem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (1992-2002).
Zapraszamy 13 maja o godz. 20:00 do kina Luna (ul. Marszałkowska 28 w Warszawie). Wstęp na debatę jest bezpłatny.
O FILMIE:
Projekcja 13 maja, godz. 19:00, KINO LUNA w Warszawie (wstęp biletowany)
1989, Polska / Poland, 2014, 58 min.
Reżyseria / Directed by: Michał Bielawski
Porozumienie opozycji solidarnościowej z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji „Solidarności” i demokratycznych wyborów, pierwszych od zakończenia II wojny światowej. Rok 1989 przyniósł emocjonujący moment konfrontacji Polaków z nową, nieznaną rzeczywistością. Film Michała Bielawskiego jest autorskim spojrzeniem na przemiany roku Okrągłego Stołu. Relacjonuje stan ducha Polaków w tym burzliwym okresie za pomocą oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
# Debata w języku polskim / In Polish
# Program całego festiwalu od 18.04 na: www.mdag.pl
# Od 27.04 rusza sprzedaż biletów. Bilety do kupienia online lub w Muzeum Polin. Osoby akredytowane będą mogły dostać bilety tylko w Centrach Festiwalowych w Kinotece, Lunie, Iluzjonie, Muranowie.