O Polityce

Już 10 maja rusza 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, największe święto kina dokumentalnego w Polsce

16. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 10-24 maja w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. 16. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 10-24 maja w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. materiały prasowe / Polityka
Znaczna większość prezentowanych filmów (łącznie aż 160 tytułów) ma na festiwalu polską premierę. Te wybitne dzieła sztuki filmowej mają na koncie liczne nagrody zdobyte na najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie, jak IDFA w Amsterdamie, Sundance czy Berlinale. Polski festiwal odwiedzi 80 gości z całego świata: twórców i bohaterów prezentowanych filmów.

Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy. W programie filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych, palących problemów współczesnego świata. Jak co roku filmy charakteryzuje różnorodność tematów, dlatego nie zabraknie tytułów o psychologii, sztuce, nauce, sporcie, architekturze i modzie.

16. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 10-24 maja w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. W Warszawie, Wrocławiu i Lublinie festiwal odbędzie się w dniach 10-19 maja, w Gdyni 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy 11-19 maja. Pokazom kinowym towarzyszą spotkania z gośćmi oraz debaty i koncerty.

Jedną z debat organizowanych w ramach Festiwalu jest debata POLITYKI pt. „Dekada braku nadziei. Od pustych półek do Okrągłego Stołu”, którą poprowadzi red. Joanna Solska, publicystka i dziennikarka ekonomiczna POLITYKI. O ostatnim dziesięcioleciu PRL rozmawiać będzie z Małgorzatą Niezabitowską, prof. Tomaszem Nałęczem, Adamem Jerzym Tańskim oraz Michałem Bielawskim, reżyserem filmu „1989” , który wyświetlany będzie przed debatą o 19:00 (wstęp na film biletowany, na debatę wstęp wolny). Debata odbędzie się w poniedziałek 13 maja o godz. 20:00 w kinie Luna (ul. Marszałkowska 28 w Warszawie).

Więcej informacji na mdag.pl

MISTRZOWIE KINA

Widzowie 16. MDAG zobaczą najnowszy film legendarnego reżysera Wernera Herzoga pt. „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”). Agnès Varda, zmarła w marcu br. ikona kina i prekursorka Nowej Fali, w swoim ostatnim filmie „Varda według Agnès” („Varda by Agnès”) kieruje kamerę na siebie samą.

Peter Jackson, reżyser trylogii „Władca Pierścieni” i „Hobbit”, w swoim pierwszym filmie dokumentalnym „I młodzi pozostaną” („They Shall Not Grow Old”) wykorzystał zdumiewające materiały wideo z archiwów I wojny światowej. Ukazał codzienne życie żołnierzy na froncie i okropieństwa wojny w niezwykle realistyczny sposób. Z kolei Siergiej Łoźnica („Szczęście ty moje”, „Majdan. Rewolucja godności”) w filmie „Proces” („The Trial”) przedstawia pokazowy stalinowski sąd w 1930 roku, także za pomocą archiwaliów.

Obsypana nagrodami na festiwalu w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa to rozgrywająca się w Macedonii Północnej historia pięćdziesięciolatki, która wiedzie życie w zgodzie z naturą z dala od miasta.

Najnowszy film Roberto Minerviniego, Włocha obrazującego wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” („What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, walczących o godność i sprawiedliwość. W programie także wcześniejsze dzieła Minerviniego: „Zatrzymać bijące serce” („Stop the Pounding Heart”) i „Po drugiej stronie” („The Other Side”).

PSYCHOLOGIA, CZYLI ZROZUMIEĆ SIEBIE I BLISKICH

Nie zabraknie filmów, które zgłębiają nasze relacje z najbliższymi. Patronem sekcji „Historie intymne” jest miesięcznik Zwierciadło. Film „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórcy filmu „Dobry listonosz”, nagrodzonego na 14. edycji MDAG) to intymny portret młodej kobiety Veery, która wciela się w fantastyczne postaci za sprawą gier LARP (z ang. live action role-playing), aby zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ojcem.

Przyjaźń jest tematem filmu „Transnistria” („Transnistra”) Anny Eborn o nastolatkach mieszkających w Naddniestrzu, nieuznawanej republiki na terenie Mołdawii. To pełna emocji historia przyjaźni i miłości w świecie bez perspektyw.

„3100: biegnij i medytuj” („3100: Run and Become”) Sanjaya Rawala, zainspirowanego kultową książką „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla, przedstawia przebieg najdłuższego ultramaratonu na świecie w ujęciu duchowego podejścia do biegania.

OCZEKIWANE FILMY POLSKIE

„In Touch” Pawła Ziemilskiego opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. Kontakt z najbliższymi umożliwia im Skype. Bohaterami „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej jest ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które mieszka w Polsce. Szansą na lepszą przyszłość może być wygrana ich dziesięcioletniej córki Julii w zawodach łyżwiarskich.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? – pytał na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie” Jolanty Dylewskiej, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny.

W „Symfonii Fabryki Ursus” („Symphony of The Ursus Factory”) Jaśmina Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Psychologia miasta jest tematem filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej.

Relacji najsłynniejszej pary polskich artystów przygląda się w wizualnym eseju z pogranicza kina i teatru Borys Lankosz („Rewers”). W filmie „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” występują Agata Buzek i Łukasz Simlat.

NOWA SEKCJA: „TRZECIE OKO”. DZIENNIKARSTWO NADZIEJĄ NASZYCH CZASÓW

„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) to najnowszy, nagrodzony za reżyserię w Sundance, film Madsa Brüggera, prowokacyjnego reżysera i dziennikarza śledczego 2-w-1. To jeden z filmów nowej sekcji filmowej „Trzecie oko”, poświęconej roli zaangażowanego dziennikarstwa we współczesnym społeczeństwie. Patronem jest portal OKO.press.

Tematem filmu „Kwity z Panamy” („The Panama Papers”) Alexa Wintera jest największa jak dotąd afera ukrywania dochodów przez najbogatszych w rajach podatkowych. W „Bellingcat: prawda w czasach postprawdy” („Bellingcat – Truth in a Post-Truth World”) Hans Pool przedstawia działalność pierwszego w historii obywatelskiego internetowego serwisu śledczego, który wyjaśnił takie zagadki, jak m.in. katastrofa lotu Malaysia Airlines 17 czy tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala.

W „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”) Kim Longinotto opowiada o fotografce z Palermo – Letizii Battaglii, która przez lata portretowała działania sycylijskiej mafii.

MODA DLA LUDZI

Jean Paul Gaultier nazywany bywa „enfant terrible” francuskiego świata mody. „Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk” („Jean Paul Gaultier Freak And Chic”) Yanna L’Hénoreta jest portretem tego niezwykle pomysłowego projektanta.

„Yves Saint Laurent: ostatnia kolekcja” („Celebration”) Oliviera Meyrou to złożony portret paryskiego kreatora mody. Mimo, że uchodził za ikonę stylu i legendę za życia, w filmie wydaje się bezbronny i pełen lęku.

Roy Halston Frowick, znany jako Halson, to ikona mody lat 70. ubiegłego wieku. Jego kreacje nosiły takie gwiazdy, jak Bianca Jagger, Liza Minnelli i Lauren Bacall. Frédéric Tcheng w filmie „Halston” przywołuje pełną wzlotów i upadków historię tej legendy świata mody. Sekcja pod patronatem Vogue Polska.

NAJNOWSZA HISTORIA EUROPY

O to, czy ponad 20 lat po wojnie w Bośni i Hercegowinie, która kosztowała życie ok. 100 tys. osób, można dziś uczynić zadość sprawiedliwości, pytają Rob Miller i Henry Singer w „Procesie Ratko Mladicia” („The Trial of Ratko Mladić”).

Witalij Manski, którego film „Pod opieką wiecznego słońca” zwyciężył 13. edycję MDAG, w „Świadkach Putina” („Putin’s Witnesses”) przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Zatrudniony wówczas przez publiczną telewizję reżyser miał szansę z bardzo bliska obserwować moment historycznego przełomu w Rosji.

NOWA SEKCJA: SCIENCE NON-FICTION

W filmie „A to mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”) Isy Willinger poznajemy potencjalne możliwości robotów, które współpracują z ludźmi. Chris Paine w „Czy ufasz temu komputerowi?” („Do You Trust This Computer?”) odsłania mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji.

W „Nowym, lepszym człowieku” („More Human than Human”) Tommy Pallotta i Femke Wolting postanowili zbudować własnego robota, aby sprawdzić, czy może on zastąpić ich w roli filmowców.

EMOCJONUJĄCE ZWIĄZKI ŚWIATA FILMU I SZTUKI

Jak co roku będą też filmy przybliżające świat sztuki. „Niezwykła propozycja” („The Proposal”) Jill Magid, po części thriller, po części romans, ujawnia jak trudny, wręcz niemożliwy jest dostęp do spuścizny po najsłynniejszym meksykańskim architekcie Luisie Barragánie.

Nebojša Slijepčević w filmie „Serbka” („Srbenka”) prowadzi nas za kulisy spektaklu o 12-letniej Serbce zamordowanej w 1991 roku w Zagrzebiu. Autorem przedstawienia, które wbiło kij w mrowisko konfliktu chorwacko-serbskiego, jest Oliver Frljić, znany w Polsce za sprawą głośnego spektaklu „Klątwa”.

Bohaterami filmu „Pogawędki o drzewach to zbrodnia” („Talking About Trees”) Suhaiba Gasmelbariego, zdobywcy Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale, są czterej leciwi członkowie sudańskiego klubu filmowego, którzy postanawiają odrestaurować dawne kino pod Chartumem. Giacomo Durzi w „Ferrante Fever. Gorączce czytania” („Ferrante Fever”) portretuje nietuzinkową osobowość Eleny Ferrante, najpopularniejszej włoskiej pisarki naszych czasów, która skrywa swoją tożsamość.

GOŚCIE FESTIWALU

Festiwal odwiedzą m.in. Letizia Battaglia (włoska fotografka, bohaterka filmu „Ustrzelić mafię”), Roberto Minervini (reżyser „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?”), Alan Tieger (amerykański prokurator, bohater „Procesu Ratko Mladicia”), André Singer (współreżyser i producent filmu „Herzog/Gorbaczow”, także producent 13 filmów Wernera Herzoga), Bastian Obermayer (bohater „Kwitów z Panamy”, dziennikarz „Süddeutsche Zeitung”, zdobywca Pulitzera za ujawnienie afery Panama Papers), Benedetta Barzini (włoska topmodelka z lat 60., bohaterka „Zniknięcia mojej matki”), Jennifer Baichwal (reżyserka „Antropocenu: epoki człowieka”), Doris Wagner (bohaterka filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”, była zakonnica i aktywna działaczka ruchu #nunstoo) oraz Sherin Khankan (szwedzka imamka, „Reformatorka islamu”). Zawitają do nas także Witalij Manski, Mads Brügger, Siergiej Łoźnica, Aleksander Edelman (syn Marka), Jolanta Dylewska i Borys Lankosz.

Reklama
Reklama