O Polityce

Pogromca Turków i Tatarów. Jan III Sobieski bohaterem nowego Pomocnika Historycznego

Polityka
Jan III Sobieski, urodzony 390 lat temu, to władca opromieniony zwycięstwami, odnoszący sukcesy militarne na skalę kontynentu, sławny na europejskich dworach. Żaden z następców mu nie dorównał.

Utrwalony pomnikowy wizerunek jest jednowymiarowy. A Sobieski potrafi zaskoczyć. Bo „król wojennik” na wyprawy militarne ciągnął ze sobą... bibliotekę na kółkach. A w niej dzieła Galileusza, Kartezjusza, Pascala, Corneille’a. Poliglota władający kilkoma językami i bibliofil, miał jedną z największych prywatnych kolekcji ksiąg w XVII w. Zaczytywał się dziełami przyrodniczo-matematycznymi, astronomicznymi, medycznymi i geograficznymi. Dowiódł też swoich zdolności literackich, pisując listy do późniejszej małżonki, Marii Kazimiery.

Nie zawsze świecił przykładem i nie krzepił serc. Wykazał się nielojalnością wobec prawowitych władców kraju. Michałem Korybutem Wiśniowieckim otwarcie pogardzał. Dążył do jego obalenia i stał na czele antykrólewskiego stronnictwa malkontentów. Wcześniej, podczas szwedzkiego potopu, nie opowiedział się po stronie Jana Kazimierza, lecz uznał władzę Karola X Gustawa i służył pod jego rozkazami, jak zresztą spora część magnaterii.

Późniejsze zwycięstwa spowodowały, że ostatecznie okrzyknięto go mężem stanu i wybawcą. Sam zresztą o to zadbał. Sobieski wierzył w siłę nie tylko oręża, ale i propagandy. Pod jego dyktando powstawały wysławiające jego osiągnięcia ręcznie pisane gazety rozsyłane po Europie. Nie udało mu się tylko stworzyć dynastii... Wraz z jego śmiercią rozpoczął się powolny, lecz stały upadek I Rzeczpospolitej.

Obejrzyj wideo:

https://youtu.be/K_nz4d-ZZ84

Pomocnik Historyczny POLITYKI „Biografie: Jan III Sobieski 1629–1696” od 17 lipca w dobrych punktach sprzedaży prasy i w wersji cyfrowej. Wydanie specjalne liczyć będzie 124 strony, cena: 19,99 zł. Można je kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama