O Polityce

PiS i długie ręce Moskwy

PO pyta o rosyjskie powiązania PiS

Polityka

Z interwencją w sprawie rosyjskich powiązań PiS i przychylnych Rosji decyzji partii rządzącej zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy Platforma Obywatelska: „Głęboko zaniepokojeni pojawiającymi się ostatnio informacjami o związkach przedstawicieli polskich władz z przedstawicielami służb państwa rosyjskiego oraz osobami reprezentującymi interesy biznesowe i polityczne Federacji Rosyjskiej, wobec uporczywego milczenia Rządu RP i jego instytucji w tych sprawach, zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie” – tak zaczyna się list podpisany przez Joannę Kluzik-Rostkowską, przewodniczącą zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

Zawierający pięć pytań dokument, który ma trafić na biurko głowy państwa, to efekt 20. posiedzenia zespołu zorganizowanego tym razem pod hasłem „PiS – długie ręce Moskwy”, na którym wystąpili publicyści Piotr Maciążek i Tomasz Piątek oraz dziennikarz śledczy POLITYKI Grzegorz Rzeczkowski. Autorzy takich książek, jak „Stawka większa niż gaz. Ukryta wojna o niepodległość Polski”, „Tajemnice Macierewicza” oraz „Obcym alfabetem”, przedstawili informacje pokazujące sprzyjające interesom Rosji działania PiS w sferze bezpieczeństwa, obronności i energetyki.

Zespół PO pyta o działania, jakie podjął prezydent, by wyjaśnić rolę rosyjskich służb w zorganizowaniu afery podsłuchowej, o powiązania premiera Morawieckiego i Antoniego Macierewicza z biznesmenami działającymi na terenie Rosji oraz o powody lawinowo rosnącego importu rosyjskiego węgla do Polski. W liście poruszono również kwestie dotyczące głosowania europosłów PiS przeciwko dyrektywie mającej zablokować Nord Stream 2, poparcia powrotu Rosji do Rady Europy oraz spotkań prezesa PiS z proputinowskimi politykami z USA i Włoch.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Do i od redakcji; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "PiS i długie ręce Moskwy"
Reklama