O Polityce

Kołodziejczyk wśród finalistów NIKE

Redaktor Marcin Kołodziejczyk z szansą na nagrodę NIKE

Książka Marcina Kołodziejczyka nominowana do nagrody NIKE. Książka Marcina Kołodziejczyka nominowana do nagrody NIKE. Materiały partnera

Miło nam poinformować, że nasz redakcyjny kolega i doskonały reporter Marcin Kołodziejczyk znalazł się w siódemce tegorocznych finalistów Nike. Jury nagrody doceniło jego wydaną w ubiegłym roku powieść „Prymityw. Epopeja narodowa”. „Sprawdza się doskonale jako prześmiewcza wizja polskiej rzeczywistości” – pisał o niej na naszych łamach Maciej Robert, określając całość mianem „opowieści z planety prowincja”: „W »Prymitywie« prowincją – mentalną raczej niż geograficzną – jest prawobrzeżna Warszawa. To gorsza część stolicy. »Gorsi« są także bohaterowie – to prascy sutenerzy, drobne cwaniaczki, klienci tanich barów, beneficjenci socjalu, przyjezdni z mazurskich wsi. Wszyscy alkoholowo wzmożeni i patriotycznie uniesieni. Druga dekada XXI w. to czas wstawania z kolan, moment, w którym Polska staje się Radomiem Europy”.

„Można tę powieść traktować jako mocno pokręcony i trafny opis tego, co nam się właśnie przydarza. Ale »Prymityw« może się także okazać zapowiedzią tego, co nas wszystkich nad Wisłą czeka” – pisał z kolei Michał Nogaś na łamach „Gazety Wyborczej”. W notatce przedstawiającej nominację Marcina Kołodziejczyka czytamy, że jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich reporterów. Trudno się z tym nie zgodzić. Jest dziennikarzem od 18. roku życia. Zjeździł przez ten czas Polskę wzdłuż i wszerz. I zawsze bardziej interesowało go to, co jest w drugim rzędzie, za kulisami i w miastach, które są daleko od centrum. Za swoje dokumenty i reportaże zdobył m.in. Melchiora, Discovery Encouragement Award, Planet Doc Review, Pióro Nadziei Amnesty International i nagrodę „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był wielokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Do i od redakcji; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Kołodziejczyk wśród finalistów NIKE"
Reklama