O Polityce

Samorząd siłą państwa

O samorządzie terytorialnym w Sopocie

Polityka

Samorządność terytorialna to jedna z najważniejszych zasad ustroju Polski. Zgodnie z konstytucją samorząd tworzą mieszkańcy i mieszkanki danego terytorium, a jednostki samorządu odpowiedzialne są za realizację rozlicznych zadań publicznych na rzecz swojej wspólnoty. 30 lat polskiej samorządności pokazało, że samorząd terytorialny to nie tylko abstrakcyjna konstrukcja ustrojowa, ale też realna rzeczywistość i niezbędny element struktury państwa o kluczowym znaczeniu dla sprawności jego funkcjonowania. Niemniej istotne są uznanie i wysokie oceny, jakimi mieszkańcy i mieszkanki polskich miast i gmin darzą ideę samorządności i jakość pracy swoich samorządów.

Wiemy jednak, że przed polskim samorządem stają wyzwania. Część z nich ma wymiar polityczny i wynika z coraz bardziej niepokojących relacji rządu z samorządem. Inne mają charakter obiektywny, niezależny od polityki, jak wyzwania demograficzne, ekologiczne, migracyjne, technologiczne, ekonomiczne. Z wyzwaniami tymi nie poradzimy sobie bez sprawnego i podmiotowego samorządu. Nie można jednak zapominać, że źródłem siły samorządu są nie tylko kompetencje burmistrzów, prezydentów, wójtów i pracowników administracji lokalnej, ale też podmiotowe społeczeństwo obywatelskie angażujące się w sprawy swojej wspólnoty.

Miasto Sopot i tygodnik POLITYKA zapraszają czytelników na debatę, która odbędzie się 24 września o godz. 17 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W dyskusji prowadzonej przez Edwina Bendyka udział wezmą: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa, Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, Katarzyna Szczepańska z Kongresu Ruchów Miejskich oraz Izabela Plur z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Spotkanie można będzie śledzić na naszym profilu na Facebooku.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Do i od Redakcji; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Samorząd siłą państwa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama