O Polityce

Płaskorzeźby sejmowe

Płaskorzeźby realistyczne czy socrealistyczne?

Płaskorzeźby Józefa Gosławskiego. Płaskorzeźby Józefa Gosławskiego. Leszek Zych / Polityka

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam artykuł Jędrzeja Winieckiego „Zapleczem od frontu” (POLITYKA 43). Znalazły się w nim jednak pewne nieścisłości, które warto wyjaśnić. Płaskorzeźby odtworzone w 2016 r. według projektu Józefa Gosławskiego trudno zakwalifikować jako socrealizm. Powstały w 1956 r., a więc w czasie odchodzenia od doktryny socrealizmu. Tematyka także odbiega od socrealistycznej – nie są to robotnicy ani chłopi, ale alegorie Sztuk Pięknych mające bardzo długą tradycję w dekoracji budynków reprezentacyjnych.

Polityka 47.2019 (3237) z dnia 19.11.2019; Do i od Redakcji; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Płaskorzeźby sejmowe"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.