O Polityce

ZAiKS wita nowych honorowych członków

Przyjaciele i honorowi czonkowie ZAiKS-u

Polityka

Olga Tokarczuk – wraz z 16 innymi wybitnymi postaciami polskiej kultury – przyjęła honorowe członkostwo najstarszego i największego w Polsce stowarzyszenia twórców ZAiKS.

Uroczystość odbyła się 16 grudnia. Honorowe członkostwa ZAiKS, poza Olgą Tokarczuk, otrzymali m.in. Agnieszka Holland, Ewa Lipska, Urszula Dudziak, Anda Rottenberg, Maja Komorowska, Ilona Łepkowska, Katarzyna Gaertner, Zbigniew Rybczyński, Leon Tarasewicz, Andrzej Dudziński, Zbigniew Hołdys, Wojciech Karolak, Krzysztof Karasek i Leszek Długosz. Wręczono również Nagrody 100-lecia i Nagrody Specjalne.

„Grono przyjaciół i honorowych członków Stowarzyszenia każdego roku powiększa się o nowe, wspaniałe nazwiska. Z dumą patrzę, jak polska kultura się rozwija i jest doceniana na świecie. Tym razem ZAiKS wyprzedził Szwedzką Akademię, przyznając Oldze Tokarczuk tytuł honorowej członkini jeszcze w maju, ale przecież nie o wyścig nagród tutaj chodzi, tylko o docenienie tych, którzy swoją twórczością zmieniają świat” – mówił Janusz Fogler, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Dodał, że ZAiKS od samego początku swojej działalności – a istnieje już od ponad 100 lat – zabiega o dobro autorów. „Mamy szczęście, jeśli nasze wysiłki są wspierane przez polityków, a w czasach, kiedy brakuje zrozumienia dla kultury, musimy zabiegać o nią tym mocniej” – podkreślał.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Do i od Redakcji; s. 154
Oryginalny tytuł tekstu: "ZAiKS wita nowych honorowych członków"
Reklama