O Polityce

Panowie i bracia. Wielkie rody RP w nowym Pomocniku Historycznym

Okładka nowego wydania Okładka nowego wydania Polityka
Wybraliśmy 20 rodów znaczących w dziejach Rzeczpospolitej (polskich, litewskich i ruskich). Prezentujemy je od protoplastów po XXI w.

Była ich garstka. W każdym pokoleniu najwyżej 150 rodzin, co dawało razem z małżonkami i dziećmi około tysiąca osób. Na 10 mln mieszkańców I Rzeczpospolitej w połowie XVII w. Nikły ułamek populacji, a jednocześnie ta część społeczeństwa, która decydowała o wszystkim, co w państwie najważniejsze. Senatorowie, biskupi, hetmani, marszałkowie. Ci, od których zależały wyniki kampanii militarnych, litera prawa i jej przestrzeganie, gospodarka, kurs polityki zagranicznej. Nawet takie błahostki jak moda, bo ich gusta artystyczne, wybory architektury, malarstwa czy w ogóle sposobu życia wpływały na pozostałych.

Wybraliśmy 20 rodów znaczących w dziejach Rzeczpospolitej (polskich, litewskich i ruskich). Prezentujemy je od protoplastów po XXI w., skupiając się na roli politycznej, ale nie pomijając znaczenia w rozwoju rodzimej gospodarki, kultury i nauki. Przyglądamy się także życiu codziennemu w rezydencjach oraz funkcjonowaniu potężnych majątków ziemskich – latyfundiów i ordynacji.

Zapraszamy do lektury.

Pomocnik Historyczny „Polityki”: Wielkie rody Rzeczpospolitej od 19 lutego w dobrych punktach sprzedaży prasy i w wersjach cyfrowych. Wydanie liczy 124 strony, cena: 19,99 zł. Można je kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama