O Polityce

Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę?

Okładka książki „Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę” Okładka książki „Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę” Polityka
Ukazuje się wyjątkowa książka, efekt kilkumiesięcznego śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarza „Polityki” Grzegorza Rzeczkowskiego.

„Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę” to książka, która jako pierwsza opisuje, kto tak naprawdę stał za kulisami smoleńskiej histerii rozpętanej po tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r. Pokazuje, kim byli ludzie i środowiska, które nakręcały teorie spiskowe związane z przyczynami katastrofy smoleńskiej, ale również emocje związane z tzw. obroną krzyża na Krakowskim Przedmieściu czy rozbudzające kult „poległych”.

Autor wnikliwie portretuje środowiska skrajnie nacjonalistyczne, niektóre związane z Rosją, nieukrywające swoich prokremlowskich sympatii. Książka pokazuje też, jak rosyjskie służby specjalne próbowały – z sukcesem – wzmacniać przekonania tych wszystkich, którzy uznali, że przyczyną katastrofy był zamach. Rzeczkowski w zupełnie nowym świetle przedstawia działania Antoniego Macierewicza, który przejął i rozwinął od środowisk nacjonalistycznych teorie spiskowe, które znalazły posłuch wśród rządzących i spowodowały zaprzęgnięcie instytucji państwa do ich uprawdopodobnienia. W oparciu o starannie zebrane informacje autor pokazuje, że było to możliwe również dzięki znaczącemu wsparciu prominentnych amerykańskich polityków i naukowców związanych ze skrajną prawicą w USA.

Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz śledczy „Polityki”, to autor szeregu tekstów na temat rosyjskiej wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko Zachodowi oraz bestsellerowej książki „Obcym Alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”. Książka została nagrodzona wyróżnieniem honorowym w konkursie Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2019.

Nowa książka, wydana nakładem wydawnictwa Tarcza sp. z o.o., od 8 kwietnia z tygodnikiem „Polityka”. Można ją zamówić także w naszym sklepie internetowym. Tytuł dostępny również jako ebook m.in. w sieci Virtualo i na publio.pl.

Reklama
Reklama