O Polityce

„Nasze zwierzęta” – nowe wydanie z serii „Żyjmy lepiej”

Od 27 maja w sprzedaży. Od 27 maja w sprzedaży. Polityka
Praktyczny poradnik i kompendium wiedzy o dużych i małych domowych zwierzętach już od 27 maja w sprzedaży.

Człowiek jest zwierzęciem. Prawda czy fałsz? Oczywiście prawda, ale jedna z takich, o których ludzie najwyraźniej zapomnieli. Zbyt niewielu potrafi spojrzeć na świat ze świadomością, że jesteśmy biologiczną mniejszością. Bo cóż z tego? Przecież jesteśmy panami stworzenia. Mamy kulturę, mamy cywilizację. I światopogląd, w którym coś takiego jak bycie ssakiem raczej się nie mieści.

Zachęcanie ludzi do pamiętania o swojej zwierzęcości nie wydaje się jednak jedynym słusznym rozwiązaniem. Lepszym jest traktowanie zwierząt po prostu po ludzku (jeśli odejmiemy wszystko to, co w zachowaniu człowieka jest złe i okrutne). Zauważanie tego, o czym mówi Olga Tokarczuk: „Prawdziwy Bóg jest zwierzęciem. Jest w zwierzętach, tak blisko, że aż go nie dostrzegamy. Codziennie się za nas poświęca, wielokrotnie umiera, karmi nas swoim ciałem, odziewa w swoją skórę, pozwala na sobie testować lekarstwa, żebyśmy mogli żyć dłużej i lepiej. Tak okazuje nam przywiązanie, obdarza nas przyjaźnią i miłością”.

Bezwarunkową – dodajmy. Czyli taką, na której nam, ludziom, tak bardzo przecież zależy.

Jak odwdzięczyć się psom, kotom, gryzoniom, gadom, płazom, ptakom – tym wszystkim stworzeniom, które udomowiliśmy lub trzymamy w domach dla ich dzikości i piękna? Odpowiedź jest prosta: zrozumieć je. Nie antropomorfizować, nie mierzyć ich zachowań własną miarą, dbać o nie tak, jak tego potrzebują. I pozwolić im być sobą, współbyć z nami w minimalnej choć wolności, a nie bezwzględnej niewoli. Zaprosiliśmy do tego numeru „Żyjmy lepiej” specjalistów, którzy opiekunom zwierząt i tym, którzy dopiero chcą się nimi stać, podpowiadają, jak to robić.

Polska Noblistka ludzkiemu światopoglądowi przeciwstawiła cechę zwierząt, którą nazwała światoczuciem. Idąc tym jej tropem, zachęcamy do pielęgnowania w sobie zwierzoczucia. Nasi domowi towarzysze na pewno to docenią.

KATARZYNA CZARNECKA, REDAKTOR „ŻYJMY LEPIEJ”

PolitykaNasze zwierzęta - Powitanie

To wydanie to kompendium wiedzy na temat naszych małych i dużych zwierząt domowych:

 • jak i czym je zdrowo karmić
 • kiedy je leczyć
 • jak się z nimi mądrze bawić
 • jak rozumieć ich emocje
 • jak dobrać zwierzę do swojego charakteru i potrzeb.

W numerze m.in:

 • Lekarz weterynarii Dorota Sumińska o tym, że od zwierzęcia nie wolno wymagać uległości i trzeba pamiętać o jego prawach
 • Psycholog porównawczy prof. Maciej Trojan o tym, jak się dogadywać ze zwierzętami i co zrobić, żeby czuły się z nami lepiej
 • Psycholog zwierząt dr Anna Reinholz o tym, jakiego towarzysza potrzebuje mały człowiek i jak go nauczyć, że zwierzę nie jest zabawką, za to może być najlepszym kompanem
 • Lekarz weterynarii prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o prawidłowej diecie psów i kotów
 • Behawiorystki zwierzęce Zofia Zaniewska-Wojtków i Maria Salamon prezentują mądre zabawy z psem i kotem
 • Lekarz weterynarii Krzysztof Trojanowski o tym, kiedy trzeba się z psem i kotem pojawić w gabinecie
 • Psychiatra zwierzęca Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc
 • Przegląd gryzoni i zającowatych, ptaków egzotycznych, ryb słonowodnych
 • Jak sobie poradzić ze stratą zwierzęcego przyjaciela.

„Nasze zwierzęta” – wydanie specjalne serii wydawniczej „Żyjmy Lepiej” (164 strony, cena 24,99 zł) jest dostępne od 27 maja 2020 r. przez trzy miesiące w dobrych punktach sprzedaży prasy, w sklepie internetowym sklep.polityka.pl oraz w naszej prenumeracie cyfrowej.

PolitykaNasze zwierzęta - Jak ptak z gryzoniem
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama