O Polityce

Spotkanie z Edwinem Bendykiem w Galerii Arsenał w Białymstoku

Edwin Bendyk 3 września w Białymstoku. Edwin Bendyk 3 września w Białymstoku. materiały prasowe / Polityka
Zapraszamy na dyskusję wokół książki „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” - w czwartek 3 września o godz. 18:00.

Spotkanie z publicystą POLITYKI Edwinem Bendykiem, organizowane przez Galerię Arsenał w Białymstoku, poprowadzi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Zapraszamy 3 września na godz. 18:00 do Galerii Arsenał elektrownia (ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej).

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona - obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem: e.urwanowicz@galeria-arsenal.pl.

-----

„Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy” – mówiła Olga Tokarczuk odbierając nagrodę Nobla. Edwin Bendyk podąża tym tropem i pokazuje, że świat, jaki znamy, rzeczywiście dobiegł końca. Nasza cywilizacja dotarła do granic rozwoju w dotychczasowym modelu. Robiliśmy wszystko, by tego nie zauważyć, choć znaków ostrzegawczych nie brakowało. Lekceważyliśmy ostrzeżenia uczonych i papieży, wzruszaliśmy ramionami na apele w obronie klimatu Grety Thunberg i młodych aktywistów. Gdy szef ONZ ostrzegał przed ryzykiem zagłady ludzkości, ziewaliśmy znudzeni. Pandemia koronawirusa ujawniła jednak, jak krucha jest współczesna cywilizacja. I pokazała jednocześnie, jak silni są ludzie i ludzkie wspólnoty w reakcji na nieoczekiwaną katastrofę.

Edwin Bendyk opisuje przemiany społeczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne, które doprowadziły świat do kryzysu. Jednocześnie zadaje kluczowe pytanie dla polskich czytelników: czy w tym świecie Polska przetrwa do 2030 roku, czy też po raz kolejny powtórzy scenariusz rozkładu i upadku? Żadna przyszłość nie jest przesądzona, każdy ma na nią wpływ. Koniec naszego świata nie musi oznaczać upadku, może też zapowiadać nowy początek.

Najkrócej, „W Polsce, czyli wszędzie” to książka o Polsce i o świecie, który się kończy, oraz o możliwości nowego, lepszego otwarcia.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Miasto - przestrzeń - społeczność”.

Reklama
Reklama