O Polityce

„IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale” – eksperymentalny projekt operowy | premiera 23 października

materiały prasowe / materiały prasowe
Obecnie wszyscy staramy się odnaleźć w nowej rzeczywistości podyktowanej pandemią. Wirtualna rzeczywistość przenika do codziennego życia, staje się jej nieodłączną częścią i to taką, nad którą często nie mamy kontroli albo nawet nie jesteśmy świadomi wynikających z tego zagrożeń. Problematykę tę na scenie operowej przedstawi Krzysztof Cicheński. Premiera spektaklu 23 października 2020 w poznańskim Teatrze Wielkim.

W swoim eksperymentalnym projekcie operowym Krzysztof Cicheński przygląda się postępującym zmianom i ich wpływowi na kształtowanie tożsamości. Odwołując się do trzech silnych operowych postaci (Carmen, Don Giovanni, Don Pasquale), opowiada o skomplikowanym świecie, w którym jednostka jest opisywana przez algorytmy i ciągi danych. Często podejmowany w operze temat poszukiwania miłości uwypukla tylko paradoks współczesności - mimo technologicznie skracanych dystansów, intensyfikacji komunikacji i pozornej bliskości, wszyscy czujemy się osamotnieni.

Każda z trzech postaci prowadzi swój własny, niezależny monodram. Niekiedy poszczególne fragmenty zdają się układać w dialog – celowo nie jest sprecyzowane, w jakim stopniu postaci wchodzą między sobą w interakcję. Ich intencją jest wypowiadać się w swoim własnym imieniu, rozgrywać wspomnienia i sceny z własnej opery (choć w strzępach, w innej kolejności, w przebłyskach pamięci, odruchach i emocjach). Izolacja, w której znaleźli się Carmen, Don Giovanni i Don Pasquale, powoduje w nich zachowania na granicy obłędu (słyszą głosy, ale nie są pewni swych zmysłów, czują lęk lub ekscytację, choć nie wiedzą, z jakiego powodu).

Światowa premiera odbędzie się 23 października w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, kolejne prezentacje 24 i 25 października. Spektakl będzie transmitowany na żywo przez YouTube https://www.youtube.com/user/operapoznan.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama