O Polityce

Romantyczny pozytywista

Stefan Bratkowski – romantyczny pozytywista

Stefan Bratkowski (1934 - 2021) Stefan Bratkowski (1934 - 2021) Krzysztof Żuczkowski / Forum
Stefan Bratkowski był wybitnym, wszechstronnym autorem; orędownikiem spółdzielczości i romantycznej wizji rzeczpospolitej samorządnej, sojuszu wolnych ludzi. Bardzo zaangażował się w przemiany 1989 r. Ostatnie lata były dla Niego trudne, także z powodu tego, co stało się z polską demokracją, wspólnotą, racjonalizmem.

Zmarł Stefan Bratkowski, jedna z najważniejszych postaci w historii polskiego dziennikarstwa. Mój zawodowy mentor, nauczyciel, szef. Dziś nawet trudno wyjaśnić, kim dla środowiska dziennikarskiego był przez kilkadziesiąt lat Stefan Bratkowski; nie znajduję nikogo z takim naturalnym autorytetem, rozmachem zainteresowań, zdolnością przyciągania. Był człowiekiem lewicy, ale z nurtu socjalistycznego, jawnie nawiązującego do przedwojennych tradycji PPS, odrzucanych przez władze PRL. Stąd ciągłe kłopoty Stefana z cenzurą, okresowe zakazy pracy i publikacji.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Pożegnanie; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Romantyczny pozytywista"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.