O Polityce

Tokarczuk i Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa

Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko zostali Honorowymi Obywatelami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko zostali Honorowymi Obywatelami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta, Tomasz Urbanek/DDTVN / EAST NEWS

Noblistka Olga Tokarczuk oraz rysownik POLITYKI Andrzej Mleczko, który w tym roku obchodzi 50. rocznicę swojej działalności artystycznej, zostali Honorowymi Obywatelami Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Uchwałę w tej sprawie w ubiegłym tygodniu przegłosowali krakowscy radni – przeciw, co już nawet specjalnie nie dziwi, była część radnych PiS.

W uzasadnieniu do uchwały powstałej z inicjatywy Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa zwracano uwagę nie tylko na dorobek literacki Olgi Tokarczuk, ale również na jej działalność pozapisarską – na rzecz kobiet, równouprawnienia, praw zwierząt, ochrony środowiska. „Całokształt dotychczasowych dokonań oraz postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla krakowian zasługuje na przyznanie Pani Oldze Tokarczuk najwyższego wyróżnienia Miasta Krakowa” – podkreślano.

Żarty i satyra polepszały humor, pomagały w zachowaniu nadziei na nadejście lepszych czasów i wolności, a także wspierały w opieraniu się absurdom władzy. Taką rolę pełniła też twórczość Pana Andrzeja Mleczki w okresie PRL, która potem pomagała Polakom w przeżywaniu trudnych czasów transformacji lat 90., czasów dekoniunktury, problemów globalnych i lokalnych, a ostatnio – wspiera nas w przeżywaniu okresu pandemii, która odbija duże piętno na psychice Polaków. Każdy uśmiech wywołany przez twórczość artystyczną daje siły do stawienia czoła przeciwnościom, a użądlenie źródła kłopotów szpilką satyry powoduje, że łatwej nam jest stawić im czoło” – tak z kolei uzasadniano przyznanie tytułu naszemu rysownikowi.

Oficjalna uroczystość nadania honorowego obywatelstwa planowana jest na wrzesień lub październik. Bardzo się cieszymy. Krakowowi gratulujemy tak zacnych obywateli. A dwójce wybitnych Obywateli gratulujemy honoru.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Do i od Redakcji; s. 91
Reklama