O Polityce

Nagroda Architektoniczna POLITYKI: jubileuszowa edycja

Laureaci – fotografia wykonana z balkonu „Kamienia”. Laureaci – fotografia wykonana z balkonu „Kamienia”. Teodor Klepczyński
Pawilon edukacyjny „Kamień”.Teodor Klepczyński Pawilon edukacyjny „Kamień”.

Gala Nagród Architektonicznych POLITYKI, którą tradycyjnie poprowadzili redaktor naczelny Jerzy Baczyński oraz ich pomysłodawca Piotr Sarzyński, była w tym roku szczególna z kilku powodów. Po pierwsze, świętowaliśmy 10-lecie istnienia Nagrody. Po drugie, spotkaliśmy się po rocznej, spowodowanej pandemią, przerwie. Wprawdzie także w zeszłym roku wręczyliśmy nasze wyróżnienia, ale niestety wszystko odbywało się wówczas zdalnie i korespondencyjnie. Teraz ponownie mogliśmy się zobaczyć, porozmawiać, powspominać minione edycje, choć oczywiście wszystko to w wymaganym sanitarnym reżimie. Uroczystość odbyła się w pawilonie edukacyjnym „Kamień”, który nas urzekł i wybraliśmy go na miejsce spotkania jeszcze na początku roku, po czym po kilku miesiącach okazało się, że jury Nagrody właśnie tej realizacji przyznało tegoroczne Grand Prix.

Niecodzienne było i to, że z okazji jubileuszu postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić pięć obiektów, które w nominacjach znalazły się na miejscach 6–10, oraz włączyć je do tradycyjnego głosowania internautów na ich ulubioną realizację. I tu czekała nas mała niespodzianka: zarówno na pierwszym, jak i drugim miejscu czytelnicy POLITYKI umieścili projekty spoza ścisłego finału, nadto oba zrealizowane na Kielecczyźnie, której drogi w poprzednich dziewięciu edycjach nie przecinały się z naszą nagrodą: dworzec autobusowy w Kielcach (II miejsce) i Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (zwycięzca). Wyróżnienie w imieniu Kielc odbierał prezydent miasta Bogdan Wenta.

Zdobywcę Grand Prix ogłosił tradycyjnie Jacek Michalak, wiceprezes firmy Atlas, która jako patron, sponsor i przyjaciel towarzyszy nam wiernie od pierwszej edycji Nagrody. Tytuł najlepszego obiektu architektonicznego powstałego w 2020 r. pozostanie więc w stolicy, a warto dodać, że Warszawa i okolice rozbiły tegoroczny bank wyróżnień: w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć realizacji tu wykonanych: Elektrownia Powiśle, Hotel Nobu, Pawilon „Kamień”, a także Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Do i od redakcji; s. 98
Reklama