O Polityce

Skwer im. Janiny Paradowskiej

Janina Paradowska Janina Paradowska Michał Radwański

Kraków będzie miał skwer imienia Janiny Paradowskiej – taką decyzję podjęli w ubiegłym tygodniu miejscy radni. Zmarła przed pięcioma laty dziennikarka polityczna i publicystka POLITYKI będzie patronką skweru przy ul. Łobzowskiej, nieopodal miejsca, w którym dorastała, kamienicy na Garbarskiej 14. Pomysłodawcy projektu – grupa radnych – podkreślali, że Janina Paradowska przez całe życie była związana z Krakowem: tu się wychowała, studiowała, prowadziła polityczny salon dyskusyjny.

„Kraków był jej miejscem na ziemi, do którego zawsze wracała i za którym tęskniła” – podkreślał radny Kazimierz Chrzanowski z klubu Przyjazny Kraków. Jak dodawał, Janina Paradowska była „dziennikarką o wyjątkowej rzetelności i bezkompromisowości, niespotykanej trafności politycznych diagnoz, a przede wszystkim uczciwości. (…) Zyskała pozycję osoby, ze zdaniem której liczyli się przedstawiciele wszystkich organizacji politycznych i nie tylko”. Za przyjęciem uchwały głosowało 30 radnych, przeciw było sześciu radnych PiS, jedna osoba wstrzymała się od głosu (PiS).

Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. Ukończyła polonistykę na UJ, a następnie podyplomowo dziennikarstwo na UW. Pracowała w „Kurierze Polskim”, „Przyjaciółce”, „Życiu Warszawy”, a od 1991 r. – w POLITYCE. Prowadziła programy telewizyjne i radiowe (była m.in. wieloletnią gospodynią Poranka Radia TOK FM); adeptów dziennikarstwa uczyła zawodu na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Collegium Civitas. Uhonorowano ją licznymi nagrodami – w tym tytułem Dziennikarza Roku 2002 oraz Nagrodą Kisiela (2011 r.). Była nazywana Pierwszą Damą Polskiego Dziennikarstwa.

Od 2016 r. przyznawana jest Nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Do i od Redakcji; s. 99
Reklama