O Polityce

Zapraszamy na 5. Śląski Festiwal Nauki Katowice

Śląski Festiwal Nauki Śląski Festiwal Nauki Arch. pryw.
Już 9 października rozpocznie się 5. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W programie wykłady i warsztaty, spotkania autorskie, wystawy, dyskusje i projekcje filmowe poświęcone innej dziedzinie nauki. Wydarzenie potrwa do 15 października, jego gospodarzem są Katowice, a organizatorem Uniwersytet Śląski.
Śląski Festiwal Naukimateriały prasowe/materiały prasowe Śląski Festiwal Nauki

Mimo dość krótkiej historii Śląski Festiwal Nauki Katowice może pochwalić się pozycją jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych nie tylko w kraju, ale także w Europie. Prestiż wydarzenia podkreśla fakt, że zostało ono zgłoszone i przyjęte do sieci European Science Engagement Association (EUSEA). O wielkości festiwalu organizowanego przez Uniwersytet Śląski świadczą natomiast liczby z ubiegłorocznej edycji: zaprezentowało się na nim ponad 2200 wystawców oraz ponad 330 prelegentów i wykładowców, a w ciągu dwóch dni odwiedziło go ponad 51 tys. uczestników.

W tym roku festiwal odbędzie się w wyjątkowej formule – część wydarzeń będzie miała miejsce w Mieście Nauki zorganizowanym na bulwarach katowickiej Rawy, reszta – w przestrzeni online. Jedną ze stref specjalnych poświęcono Stanisławowi Lemowi, który patronuje 2021 r.

Uroczysta gala otwarcia 5. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice zaplanowana jest na 9 października (godz. 18:30), ale już od południa naukową atmosferę będzie można poczuć na zbiorniku Morawa, na którym chętni ze specjalnej łodzi badawczej będą mogli zanalizować wodę.

Już kolejnego dnia, 10 października, ożyje Miasto Nauki nad Rawą. Wydarzenia w nim potrwają od godz. 10 rano do późnych godzin wieczornych. W programie nie tylko wykłady i warsztaty, ale także występy artystyczne, w tym m.in. zamykający dzień koncert Artura Andrusa. Miasteczko festiwalowe podzielono na wiele scen, które odpowiadają poszczególnym dziedzinom nauki, a więc uczestnicy będą mogli odwiedzić Scenę Nauk Ścisłych, Scenę Nauk Humanistyczno-Społecznych czy Scenę Techniczną, ale nie tylko – znaleźć będzie tam można wiele scen tematycznych, np. Scenę Lema poświęconą m.in. twórczości pisarza czy Covid Impact poświęconą tematowi pandemii (nie tylko koronawirusa).

Od 11 października festiwal przenosi się w przestrzeń wirtualną. W internecie na uczestników czekają telewizja festiwalowa oraz warsztaty. Każdy z kolejnych dni odbywa się pod hasłem innej dziedziny nauki. Poniedziałek poświęcony jest zagadnieniom przyrodniczym, wtorek to Dzień Techniki. W środę coś dla siebie w programie znajdą miłośnicy nauk humanistyczno-społecznych, a w czwartek – ścisłych. Ostatni dzień festiwalu, piątek, skupi się natomiast na tematach medycyny i zdrowia. W ramach tego ostatniego panelu o historii higieny opowie Agnieszka Krzemińska, dziennikarka działu naukowego „Polityki”.

Szczegółowe informacje i pełen program: www.slaskifestiwalnauki.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama