O Polityce

Laury i mural

Laury i mural dla Mariana Turskiego

Marian Turski przed swoim muralem (autorstwa Łukasza Majerowskiego) w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Marian Turski przed swoim muralem (autorstwa Łukasza Majerowskiego) w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Krzysztof Janik/MDSM
Red. Marian Turski, człowiek ze wszech miar wyjątkowy, został odznaczony kolejnymi laurami.

Wraz z działaczką społeczną Anną Brzyską odebrał w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za rok 2020. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Zostało ustanowione w 2008 r. przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” ku pamięci ks. Musiała – rzecznika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, krytyka wszelkich przejawów antysemityzmu i ksenofobii. Nagroda im. ks. Stanisława Musiała jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.

W tej pierwszej kategorii nagrodzono właśnie naszego serdecznego przyjaciela i zarazem kierownika działu historycznego POLITYKI (od ponad 60 lat!) Mariana Turskiego. Laudację przygotował prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski (odczytał ją w trakcie uroczystości w Auli Akademii Ignatianum jego zastępca Bogusław Kośmider). Jak podkreślał prezydent: Marian Turski osobiście odczuł, „jak bolesna jest cena za antagonizmy społeczeństw i religii”. „Jako mieszkaniec łódzkiego getta, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i ocalały z Holokaustu poznał w najczystszej postaci nienawiść, okrucieństwo i pogardę. Doświadczył krzywdy, jakiej nikt nie powinien doświadczać, krzywdy godzącej w człowieczeństwo. (…) Wyszedł z piekła odmieniony, ale przekuł swoje doświadczenie w oręż walki o lepszy świat”. Jacek Majchrowski przypomniał, że Marian Turski „pielęgnuje pamięć o Zagładzie, stojąc na straży sumienia ludzkości”. Z kolei sam laureat, odbierając wyróżnienie, przypominał o patronie nagrody: „Moim obowiązkiem jest wygłosić laudację na jego cześć. Staszek nosił w sobie cierpienie i winy całego świata, poczucie winy za to, co się stało złego.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Do i od redakcji; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Laury i mural"
Reklama