O Polityce

Po co szkoła – Salon POLITYKI w Lublinie

Salon POLITYKI w Lublinie. Salon POLITYKI w Lublinie. materiały prasowe
Po co szkoła? – odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy i uczestniczki Salonu POLITYKI zorganizowanego jak co roku 7 listopada w Lublinie.

To dzień, w którym w 1918 r. powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim. POLITYKA od lat świętuje początki polskiej niepodległości, organizując z lubelską Galerią Labirynt debaty na najważniejsze społecznie i politycznie tematy.

Szkoła i edukacja zajmowały centralne miejsce w polskiej myśli społeczno-politycznej: wystarczy przypomnieć słowa Jana Zamoyskiego, dzieło Komisji Edukacji Narodowej, manifest Rządu Ludowego ustanawiający świecką szkołę czy program NSZZ Solidarność przyjęty na I Zjeździe 7 października 1981 r. W solidarnościowej wizji Samorządnej Rzeczpospolitej autonomiczna, wolna od ideologicznego nacisku ze strony państwa szkoła była jednym z filarów przyszłej wolnej Polski.

O kondycji szkoły i edukacji rozmawiały lubelskie nauczycielki i aktywistki: Aleksandra Borzęcka, Ksenia Duńska, Ewa Leonowicz, Jolanta Prochowicz, Sylwia Trzcińska; gospodarzami spotkania byli Edwin Bendyk (POLITYKA) i Alicja Sienkiewicz (Galeria Labirynt). Przedstawiona przez uczestniczki diagnoza niewiele miała wspólnego z marzeniem o szkole formułowanym w programach lepszej Rzeczpospolitej. Podporządkowywanie dyktatowi władzy centralnej (w ramach zapoczątkowanych w 2016 r. przez rząd PiS tzw. reform), ideologizacja, ograniczanie autonomii nauczycieli, chaos w czasie pandemii – to kilka przejawów rozkładu edukacji jako systemu nie tylko kształcenia, ale także kształtowania wartości obywatelskich. Punktem przełomowym był wielki strajk z 2019 r. stłumiony przez rząd przy milczącym społecznym przyzwoleniu.

Czy można jeszcze odbudować autorytet szkoły i nauczycieli? Czy pozostają już tylko próby budowania lokalnych, alternatywnych rozwiązań w oparciu o społeczne zaangażowanie i zasoby samorządowych wspólnot? Szukaliśmy i będziemy szukać odpowiedzi na te pytania.

REDAKCJA

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Do i od Redakcji; s. 91
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama