Powieść „Towarzysz Nachman” Izraela Joszuy Singera o nieuchronności Zagłady
„Towarzysz Nachman” to kolejna po „Perłach” i „Na obcej ziemi” pozycja autorstwa jednego z najważniejszych pisarzy jidysz XX wieku, która ukazuje się nakładem Fame Art. To także jedna z najważniejszych książek w dorobku lubelskiego wydawnictwa. Niezwykle czujne oko Singera potrafiło bezbłędnie wyłapać i skomentować to, co zazwyczaj umyka opisom wydarzeń z historii pierwszej połowy XX wieku: życie zwykłego człowieka, które według jego diagnozy naznaczone jest nieuchronnością tragedii.
Singer sięga po znany mit Żyda–wiecznego tułacza, aby pokazać, że niezależnie od panującego systemu – od monarchii po komunizm – jest on niezmiennie wyrzutkiem, Innym, Obcym. Singer przygląda się jego uwikłaniu w wielopłaszczyznowe mechanizmy walki klasowej, władzy wielkich wydarzeń nad codziennym trudem i konwenansów społecznych nad autentycznym życiem.
Każdy z bohaterów i bohaterek tej powieści ma marzenia, które pod wpływem zderzenia z nieczułą rzeczywistością rozpływają się w niebycie – jak Bóg, który nie interweniuje nawet w najbardziej tragicznych momentach czy przywódca partii komunistycznej, którego puste spojrzenie spogląda niemo ze ścian fabryk.
„Towarzysz Nachman” to również profetyczna przypowieść o Zagładzie, która zdaje się być widmem nadciągającym nad Europę i przeczuwanym przez wprawne pisarskie oko Izraela Joszuy Singera.
– Przodkowie Nachmana szukali pociechy w żarliwym wypełnianiu przykazań bożych, z kolei jego schronieniem ma być wiara komunistyczna. Niestety nigdzie nie ma schronienia przed nieszczęśliwym losem biednego Żyda. Tak opowiada nam wielki pisarz Izrael Joszua Singer, który każdą z przedstawianych postaci otacza swoim ciepłym, rozumiejącym spojrzeniem. Przeczytajcie koniecznie. – Anna Bikont, autorka książek reporterskich My z Jedwabnego, Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
Izrael Joszua Singer (1893 – 1944) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz. Urodzony w Biłgoraju, był bratem oraz mentorem najsłynniejszego po drugiej wojnie światowej pisarza jidysz, noblisty – Izaaka Baszewisa Singera oraz pisarki Ester Singer Kreitman. Przed 1914 r. związany był z żydowskimi środowiskami artystycznymi Warszawy. Jedna z głównych postaci literackich środowiska żydowskiego Warszawy lat 1921–33, a od 1933 r. również w Nowym Jorku. Początkowo tworzył małe formy prozatorskie, m.in. zbiór Perły i inne opowiadania (1922) i dramaty, m. in. Ból ziemi (1922). Uznanie zyskał jako powieściopisarz, m.in. Josie Kałb (1932, wyd. pol. 1992), i autor sag rodzinnych, m.in. Bracia Aszkenazi (1936, wyd. pol. 1998), Rodzina Karnowskich (1943, wyd. pol. 1992). Już po śmierci opublikowano jego wspomnienia z dzieciństwa Ze świata, którego już nie ma (1946).
Książka dostępna w przedsprzedaży do 25 kwietnia w specjalnej cenie: https://fameart.pl/produkt/towarzysz-nachman/
Premiera w księgarniach: 26.04.2022
Fame Art to o niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych do tej pory polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: Na obcej ziemi i Perły Izraela Joszuy Singera, Rodowód, Taniec Demonów, Brylanty Ester Singer Kreitman oraz Singerowie: Kolejne wygnanie Maurice’a Carra.