Dla Janiny Paradowskiej to było najważniejsze wydarzenie w roku. Od 2008 r. ku pamięci Jej męża Jerzego Zimowskiego – zmarłego w 2007 r. prawnika, działacza Solidarności, byłego wiceministra spraw wewnętrznych, erudyty i państwowca – przyznawano nagrodę jego imienia. Kiedy i Ona odeszła, przedwcześnie i nagle latem 2016 r., Jej przyjaciele i bliscy postanowili kontynuować tradycję wręczania nagrody za dzielność obywatelską – a w szczególności za odwagę w działaniach na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka. Od 2017 r. nazwa Nagrody upamiętnia również Janinę Paradowską, naszą drogą koleżankę, wieloletnią dziennikarkę i publicystkę POLITYKI. Nagrodę przyznaje Fundacja im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego, powołana przez grupę przyjaciół obojga Małżonków, którzy chcą promować wartości, jakie im przyświecały: przyzwoitość, odpowiedzialność, odwagę obywatelską, wrażliwość na losy innych, a także wierność swoim przekonaniom.
We wtorek, 4 października w Krakowie po raz kolejny wręczono Nagrodę im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego. Na skwerze przy ul. Łobzowskiej, który od 2021 r. nosi imię Janiny Paradowskiej, odbyła się uroczystość wręczenia tego zaszczytnego wyróżnienia.
Tegorocznymi laureatami zostali: inicjatywa Wolne Sądy oraz Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie.
Broniąca niezależności władzy sądowniczej inicjatywa obywatelska Wolne Sądy została uhonorowana za „konsekwentne przypominanie rządzącym i obywatelom, że »sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej«, a sprawiedliwość wymierzać mogą tylko niezależne od innych władz sądy, w których orzekają niezawiśli sędziowie”. Z kolei niosący pomoc uciekającym przed wojną uchodźcom z Ukrainy Komitet – inicjatywa lubelskich organizacji pozarządowych powołana 24 lutego 2022 r. – nagrodzono „za to, że połączył energię wolontariuszek i wolontariuszy oraz organizacji społecznych i we współpracy z samorządem miasta stworzył wzorcowy system pomocy uchodźcom wojennym”. A także „za to, że pokazał znaczenie samoorganizującego się społeczeństwa obywatelskiego dla życia demokratycznej wspólnoty” i „przypomniał sens pojęcia solidarność”.
Laureatom serdecznie gratulujemy!