O Polityce

Czy Ukraina może wygrać? Historia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego okiem ekspertów

Polityka

Już za tydzień premierę będzie miała nowa książka wydana przez POLITYKĘ: „Wojna w Ukrainie. Od napaści do kontrofensywy”, autorstwa Michała i Jacka Fiszerów. Autorzy, eksperci wojskowi, opisują siedem miesięcy wojny Putina i Rosji przeciw Ukrainie.

Michał i Jacek Fiszerowie to niezwykły tandem autorski: ojciec był pilotem wojskowym samolotów naddźwiękowych i uczestnikiem misji pokojowych ONZ, a syn jest znawcą techniki wojskowej i współczesnych konfliktów zbrojnych. Obaj pracują dla Zespołu Badań i Analiz Militarnych oraz dla serwisu POLITYKI, na łamach którego na bieżąco opisują przebieg wojny w Ukrainie. Ich codzienne komentarze ukazujące się na Polityka.pl są nieustannie śledzone przez dziesiątki tysięcy internautów.

Jednak książka nie powiela tych artykułów i nie jest jedynie opisem kolejnych dni wojny w Ukrainie. To znacznie szersza panorama konfliktu, uwzględniająca również ponad sto lat relacji między Rosją a Ukrainą, w tym zwłaszcza stosunki po rozpadzie ZSRR i toczącą się przez wiele lat wojnę po aneksji Krymu w 2014 r. Autorzy żywym językiem, nie stroniąc od anegdot, przedstawiają i objaśniają nie tylko wojskowe aspekty konfliktu (struktura sił zbrojnych, rodzaj i rola uzbrojenia, znaczenie poszczególnych operacji militarnych, przewagi i słabości obu stron), lecz także jego wymiar polityczny, gospodarczy i społeczny oraz globalne znaczenie tej wojny, która już zaważyła na losach Polski i całej Europy.

Książka jest cennym zapisem dziejącej się na naszych oczach historii. Będzie dostępna (także w wersji e-booka) w przedsprzedaży od 23 listopada na sklep.polityka.pl, a od 30 listopada – w kioskach razem z 49 numerem tygodnika POLITYKA (w cenie 39,99 zł).

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Do i od Redakcji; s. 98
Reklama
Reklama