O Polityce

Kulisy II RP

Polityka

Setna rocznica zamachu na Gabriela Narutowicza jest okazją do dokonania bilansu dokonań II Rzeczpospolitej. Jakie było to państwo, któremu historia podarowała zaledwie dwadzieścia lat? Co można mu zapisać po stronie „ma”, a co po stronie „winien”? Mamy dziś skłonność do jego idealizowania, w końcu to wtedy doszło do udanego połączenia trzech rozdartych połówek państwa po 123 latach rozbiorów, rozwoju gospodarki, kultury i nauki, rozpoczęto walkę z analfabetyzmem i brakiem higieny.

To prawda, ale niestety te niesamowite 20 lat miało też ciemne strony, o których chętnie zapominamy, a nie powinniśmy. Były to przede wszystkim olbrzymie nierówności społeczne i skrajna bieda większości obywateli oraz prawicowo-narodowe nastroje, które doprowadziły do zabójstwa prezydenta i dały przyzwolenie na antysemityzm oraz getto ławkowe.

Kulisy II RP poznają Państwo dzięki naszemu nowemu Pomocnikowi Historycznemu POLITYKI: „Dwie dekady II RP”, który już 20 grudnia trafi do sprzedaży. Zainteresowanym polecamy również rozmowę Agnieszki Krzemińskiej z prof. Jerzym Kochanowskim, którą można wysłuchać na: polityka.pl/podkasty.

REDAKCJA

Polityka 52.2022 (3395) z dnia 19.12.2022; Do i od redakcji; s. 123
Reklama
Reklama