Podkast Jakuba Demiańczuka
„Samuraj Jack”, czyli dzień dziecka dla dorosłych
Dlaczego „Samuraj Jack”, który niedawno trafił do katalogu serwisu HBO Max, to serial ważny do dziś i w jaki sposób wpłynął na rynek telewizyjnej animacji?
Dlaczego „Samuraj Jack”, który niedawno trafił do katalogu serwisu HBO Max, to serial ważny do dziś i w jaki sposób wpłynął na rynek telewizyjnej animacji?
Była wzorcem piękna i jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. W pewnym momencie zniknęła. O fenomenie Poli Raksy opowiada w naszym kulturalnym podkaście autor jej biografii Krzysztof Tomasik.
Sejm ma wybrać 12 maja Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Czy podczas pierwszej kadencji się sprawdził? Rozmowa z dr. Adamem Czerniakiem z Polityki Insight i SGH.
W Dniu Zwycięstwa prezydent Rosji może dokonać przełomu w „specjalnej operacji wojskowej”. Część obserwatorów spodziewa się oficjalnego wypowiedzenia wojny Ukrainie i ogłoszenia powszechnej mobilizacji – rozmowa z Agnieszką Legucką z PISM i Uczelni Vistula.
W ostatnich tygodniach najciekawsze okazały się te w klimatach sensacyjno-szpiegowskich.
Skąd Polska będzie teraz czerpać gaz? Co może zrobić rząd, co Unia Europejska, a co Stany Zjednoczone? Rozmowa z Rafałem Zasuniem, redaktorem naczelnym serwisu WysokieNapiecie.pl.
Na Biennale w Wenecji nasz kraj reprezentuje w tym roku wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas. Jak powstawała? I czy będzie ją można zobaczyć w Polsce?
Co było źródłem zwycięstwa Emmanuela Macrona w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji? Rozmowa Łukasza Pawłowskiego z Aleksandrem Smolarem, byłym prezesem Fundacji im. Stefana Batorego.
W kolejnym podkaście „Polityki” żegnamy zmarłego niedawno Andrzeja Korzyńskiego – wyjątkowo wszechstronnego kompozytora, który połączył w Polsce światy estrady i filmu.
Zaczyna się decydująca bitwa wojny w Ukrainie. Jaki jest plan Putina? Jak Ukraina może na niego odpowiedzieć? O wojennych scenariuszach opowiada pułkownik rezerwy dr Piotr Łukasiewicz z Polityki Insight.
Wiosna w Krakowie należy do trzech festiwali filmowych. Jakie atrakcje przyniosą kinomanom?
Czy unijne instytucje i stolice wykazują wystarczające zdecydowanie i jedność w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę? Czego powinniśmy oczekiwać od Europy? Rozmowa z doświadczonym polskim i unijnym dyplomatą Markiem Prawdą.
Dlaczego Putin pomylił się, atakując Ukrainę? Co będzie decydować o jej przyszłości? Rozmowa z prof. Jarosławem Hrycakiem z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie.
Jak Julia Child zmieniła kulinarne oblicze USA? Czy możemy postrzegać ją jako jedną z pionierek feminizmu w popowym wydaniu? A przede wszystkim: czy „Julia” to pyszny serial?
Czy porażka wspólnej listy opozycyjnej na Węgrzech przekreśla możliwość stworzenia podobnej inicjatywy w Polsce? Gdzie można szukać podobieństw, a gdzie różnic między naszymi krajami? Rozmowa z prof. Mikołajem Cześnikiem z Uniwersytetu SWPS i Fundacji Batorego.
Rozmowy dziennikarzy „Polityki”, nie tylko o polityce. Co tydzień wybieramy jeden najważniejszy temat.
Co obejrzeć i przeczytać, czego posłuchać? Dziennikarze kulturalni „Polityki” dyskutują o premierach i wydarzeniach.
Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, rozmawia z gośćmi o szansach i wyzwaniach, jakie przed nami stoją.
Felietony, recenzje, rozmowy o serialowych premierach i klasykach.