Podkast Batory w Polityce
Uwolniona energia społeczna Polek i Polaków. Co z nią zrobić?
Alicja Zaczek-Żmijewska rozmawia z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską, inicjatorką fundacji Soclab.
Alicja Zaczek-Żmijewska rozmawia z dr Katarzyną Sztop-Rutkowską, inicjatorką fundacji Soclab.
Kiedy najciekawszy saksofonista jazzowy swojego pokolenia zakłada nowy zespół, musi w tym być coś ciekawego.
Jak pracowała komisja śledcza ds. tragicznej śmierci Barbary Blidy? Do jakich doszła wniosków i co wynikło z jej sprawozdania? Opowiada szef tej komisji Ryszard Kalisz.
Co miało wpływ na dietę w średniowieczu i wczesnej nowożytności i dlaczego nasi przodkowie tak konserwatywnie podchodzili do jedzenia?
Czy Zjednoczona Prawica otrząsnęła się z wyborczej porażki? A Jarosław Kaczyński odzyskał kontakt z rzeczywistością i kontrolę nad partią? Rozmowa z publicystą „Polityki” Mariuszem Janickim.
Rozmawiamy o nowym polskim serialu poświęconym młodym ludziom, który stanowczo nie powinien przemknąć niezauważony.
Łukasz Pawłowski rozmawia z dr hab. Moniką Sus oraz ambasadorem Janem Truszczyńskim.
Marcin Zaremba rozmawia z kulturoznawczynią i socjolożką dr hab. Magdaleną Saryusz-Wolską z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Uniwersytetu Łódzkiego.
W cyklu „Jedna książka” tym razem rozmawiamy o opowiadaniach Grzegorza Bogdała „Idzie tu wielki chłopak” (wyd. Czarne). Gośćmi Justyny Sobolewskiej są Zofia Król i Piotr Kofta.
Luki w pamięci, kłopoty z koncentracją – czy to wciąż long covid? Jak to opanować? Rozmawiamy z dr Ewą Malinowską z Wydziału Psychologii UW.
15 listopada ukazało się nowe wydanie Pomocnika Historycznego „Polityki” z serii „Biografie”: „Głośne zabójstwa polityczne”. O genezie włoskiego i niemieckiego terroru lat 70. XX wieku z dziennikarzem „Polityki” Adamem Krzemiński rozmawia Marcin Zaremba.
Na czym polega sztuka dyrygencka? Na mowie ciała, na plastyczności ruchów, na psychologii? Na wszystkim po trosze. Przekonuje o tym Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga.
Czy Rosja to Grecja czasów Wojny Peloponeskiej a Putin to król Lidii Krezus? Czy można w ogóle opisywać wydarzenia dzisiejszych czasów porównując je do czasów Solona czy Peryklesa?
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z Grażyną Kopińską, założycielką i członkinią Obywatelskiego Forum Legislacji (OFL) Fundacji Batorego, oraz dr. Maciejem Berkiem, byłym prezesem Rządowego Centrum Legislacji, obecnie głównym legislatorem Pracodawców RP i członkiem OFL.
Przy okazji pierwszego polskiego wydania książki „Wywiady korsarskie” Piera Paolo Pasoliniego rozmawiamy o tym, co nam dziś zostało z myśli słynnego włoskiego filmowca i poety.
Umowa koalicyjna partii demokratycznych zakłada, że Polska ma odbudować relacje w ramach Unii Europejskiej. Efektem ma być odblokowanie funduszy, ale nie tylko. Rozmowa z Tomaszem Bieleckim.
O tym, jak Ars Cameralis zmienia kulturalny krajobraz Śląska, czego możemy się nauczyć od pszczół i czym jest w dzisiejszym świecie herezja – w naszym kulturalnym podkaście.
Rozmowy dziennikarzy „Polityki”, nie tylko o polityce. Co tydzień wybieramy jeden najważniejszy temat.
Co obejrzeć i przeczytać, czego posłuchać? Dziennikarze kulturalni „Polityki” dyskutują o premierach i wydarzeniach.
Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego, rozmawia z gośćmi o szansach i wyzwaniach, jakie przed nami stoją.
Felietony, recenzje, rozmowy o serialowych premierach i klasykach.
Zapraszamy do słuchania naszego nowego podkastu „Polityka o historii”. Prowadzący wraz z zaproszonymi gośćmi – głównie historykami, archeologami, kulturoznawcami, historykami sztuki, lingwistami i innymi badaczami przeszłości – będą podróżować po różnych epokach i miejscach na globie.
Rozmowy okolicznościowe na gorące tematy.
Rozmowy z wybitnymi polskimi naukowcami, laureatami programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rozmowy o psychologii, terapii i o tym, jak przetrwać w trudnych czasach.