13.09.2024 Polityka o historii. Odc. 47 Jak golizna zatriumfowała w PRL O rewolucji seksualnej w Polsce Ludowej opowiada Anna Dobrowolska, autorka książki „Nie tylko Chałupy. Naturyzm w PRL”.
04.09.2024 Polityka o historii. Odc. 46 Prakatastrofa Europy. Co nam dziś zostało z Wielkiej Wojny? O społecznych i kulturowych konsekwencjach I wojny światowej opowiada prof. Maciej Górny z Instytutu Historii PAN.
21.08.2024 Polityka o historii. Odc. 45 Marian Turski opowiada o swoim pierwszym i ostatnim dniu w getcie łódzkim Getto było hermetycznie odizolowane. Co zatem było celem ruchu oporu w takim miejscu? Ujmując rzecz banalnie – przeciwstawienie się zamiarom niemieckim. Marian Turski opowiada o pierwszym i ostatnim dniu w getcie łódzkim przeddzień 80. rocznicy jego likwidacji.
17.08.2024 Polityka o historii. Odc. 44 Na ile Cyd to Rodrigo? Nie taki idealny średniowieczny rycerz Bohater „Poematu o Cydzie” to ideał średniowiecznego rycerza, który jest u nas mało znany. Mało kto wie, że jego pierwowzór – urodzony w 1043 r. Kastylijczyk Rodrigo Díaz – nie był tak idealny jak jego literacki odpowiednik.
09.08.2024 Polityka o historii. Odc. 43 Wojna w Strefie Gazy: gdzie jesteśmy? Kiedy się skończy? Mówi Konstanty Gebert Konflikt między Izraelem a Palestyńczykami przypomina historię wojny stuletniej. W którym jej miejscu jesteśmy? Kiedy się zakończy? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z Marcinem Zarembą Konstanty Gebert.