O Polityce

Litewski order dla Mariana Turskiego

Prezydent Gitanas Nausėda i Marian Turski. Prezydent Gitanas Nausėda i Marian Turski. Leszek Zych / Polityka

Ogromnie miło nam poinformować, że nasz redakcyjny kolega i przyjaciel Marian Turski, wieloletni szef działu historycznego POLITYKI, urodzony w Druskiennikach, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, został 23 stycznia udekorowany Krzyżem Oficerskim Orderu za Zasługi dla Litwy. Mariana Turskiego uhonorowano jako propagatora kultury, dziedzictwa i historii Żydów polskich i litewskich.

Krzyżem Oficerskim Orderu odznaczono również profesora Bogdana Witolda Szlachtę, kierownika Katedry Filozofii Politycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz patrona studentów litewskich na UJ w Krakowie. Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Centrum, tłumacz dzieł litewskich pisarzy i promotor literatury litewskiej w Polsce, odebrał Krzyż Rycerski Orderu za Zasługi dla Litwy. A Jacka Podwysockiego, byłego zastępcę burmistrza dzielnicy Praga Południe, który w 1991 r. przyczynił się do powstania Biura Informacyjnego Republiki Litewskiej w Polsce, odznaczono Medalem Pamiątkowym 13 Stycznia.

Wszyscy laureaci odebrali odznaczenia podczas uroczystości w ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie, z rąk prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy, który podkreślił, że w tych trudnych czasach, w obliczu rosyjskiej agresji, oprócz wsparcia na poziomie państw niezwykle ważne są też przyjaźń i więzi międzyludzkie, o czym najlepiej świadczą postawy i dorobek nagrodzonych.

Polityka 5.2023 (3399) z dnia 24.01.2023; Do i od Redakcji; s. 99
Reklama
Reklama