O Polityce

Pomocnik Historyczny: Opór i Zagłada. 1943. Powstanie w getcie warszawskim

Polityka
Całość otwiera przejmująca mowa Mariana Turskiego. Jemu dedykujemy to wydanie „Pomocnika Historycznego” w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Przed 80 laty, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło pierwsze z warszawskich powstań.

Wyjątkowość tego zrywu – jak pisze prof. Dariusz Libionka – „leży nie w wymiarze zbrojnym starcia, takich w latach drugiej wojny było wiele, lecz w bezprecedensowym doświadczeniu jego tysięcy ofiar, w sposób bezwzględny zabijanych i palonych żywcem”. Likwidacja getta była fragmentem nazistowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Przedstawiamy obecny stan wiedzy o warszawskim getcie i zbrojnym oporze jego mieszkańców. Kolejne rozdziały poświęcamy Holokaustowi oraz pamięci i niepamięci Zagłady.

Całość otwiera przejmująca mowa Mariana Turskiego, jednego z nielicznych już żyjących ocalałych z Shoa, dziennikarza POLITYKI od 1957 r. Jemu dedykujemy to wydanie „Pomocnika Historycznego”.

„Pomocnik Historyczny POLITYKI Opór i Zagłada. 1943. Powstanie w getcie warszawskim” dostępny jest w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczy 124 strony, cena: 29,99 zł. Można je będzie kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama