O Polityce

,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” - wystawa od 9 września 2023 r. w Muzeum Okręgowym w Toruniu

materiały prasowe
Ekspozycja ta, będąca efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy, uświetni obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i stanie się godnym uwagi wydarzeniem wystawienniczym Roku Kopernikańskiego 2023.

Tematem ekspozycji będzie wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Podróż do Włoch, w której symboliczną granicę stanowił górski masyw Alp, była ważnym elementem krystalizowania się europejskiej tożsamości. Wystawa opowiadająca o toruńskim uczonym, studencie bolońskiego i Padewskiego Uniwersytetu, znaczącej postaci okresu odrodzenia, będzie również próbą opisania archetypicznego w kulturze europejskiej przenikania się i wzajemnej inspiracji kultury „północy” z kulturą „południa”. Pomiędzy „północą” a „południem” zawsze istniała pewnego rodzaju rywalizacja, ale zarazem chęć wzajemnego poznawania się i czerpania doświadczeń. Już od czasów starożytnych za sprawą szlaku handlowego rozwijała się intensywna wymiana gospodarcza. W czasach późniejszych, w średniowieczu i latach nowożytnych, kontakty te ewoluowały w różnych kierunkach, począwszy od świata artystycznego, a skończywszy na naukowej wymianie akademickiej. Pochodzący z Torunia, młody przedstawiciel północnoeuropejskiego mieszczaństwa, szuka inspiracji i natchnienia w południowej Italii. Mikołaj Kopernik, podobnie jak Albrecht Dürer i wiele innych wybitnych postaci przełomu XV i XVI w., podejmuje edukację na włoskich uczelniach i praktykuje u włoskich mistrzów. Jeżeli Dürer szuka kontaktu z artystami skupionymi wokół warsztatu Giovanniego Belliniego, to Kopernik terminuje i prowadzi obserwacje u starszego mentora Domenico Marii Navarry. Obaj czerpią pełnymi garściami z włoskich doświadczeń doskonale odnajdując się w tym inspirującym i niewyczerpanym tyglu kulturalnym.

Wystawa w Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie opowiadać o Koperniku ukazując renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Znajdą się na niej znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV, a XVI w. Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim zagości niemal 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy m.in. z Zamku Królewskiego w Warszawie, z Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie, Biblioteki Uniwersytetu w Uppsali, Galerii Narodowej we Lwowie czy z Galerie dell’Accademia w Wenecji.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cigma de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Banola, Carlo Urbino, czy Albrecht Dürer. Szczególne miejsce na ekspozycji wypełni mit antycznego Apolla. To do dziś niewyjaśniony związek uczonego z tą postacią, której wizerunkiem pieczętował się w prywatnym sygnecie. Na ekspozycji zagości kilka rzeźb Apolla Belwederskiego, począwszy od antycznej kopii słynnej rzeźby Leocharesa, skończywszy na współczesnych trawestacjach mitu tej postaci m.in. w wykonaniu Stanisława Wyspiańskiego.

Na wystawie nie zabraknie również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków ściśle związanych z osobą Mikołaja Kopernika, kilka pisanych jego własną ręka. Wielką atrakcją wystawy będzie chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.

W końcu ekspozycji będzie towarzyszyć bogata prezentacja ikonografii kopernikańskiej, a wiele obrazów przedstawiających uczonego będzie pokazana w Torunia po raz pierwszy. Jednym słowem zapowiada się spotkanie z wielkim uczonym, miłośnikiem Italii na tle arcydzieł sztuki włoskiego odrodzenia.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września 2023 r. o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim Torunia.

Ekspozycja ,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i programu „Wspieranie działań muzealnych”. Dodatkowo projekt został wsparty ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń.

_______

Organizatorem wystawy jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. Partnerem głównym wystawy jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerem wystawy jest Miasto Toruń.

Patronat Honorowy nad wystawą objęły następujące instytucje oraz osoby je reprezentujące: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski oraz Ambasador Włoch w Polsce Jego Ekscelencja Luca Franchetti Pardo.

Patronat medialny wystawy objęły: TVP Historia, TVP Nauka, TVP Kultura, Radio PIK oraz serwis: Polityka.pl.

Mecenasem wystawy jest: Fundacja ORLEN

Sponsor wystawy: PZU SA

Zapraszamy do śledzenia informacji na temat realizacji projektu w social mediach, w szczególności profilu wystawy na platformie Facebook [LINK TUTAJ] oraz Instagram: [LINK TUTAJ]

__________________

Wydarzenie: ,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu"

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Termin: 9 września 2023 r. – 12 listopada 2023 r.

Kurator wystawy: Michał Kłosiński z zespołem

Reklama
Reklama