O Polityce

Miejsca do tworzenia. Nowy numer magazynu „Salon”

Polityka
Elegancka asceza, turystyka kulturalna, polskie artystki a tradycja, rezydencje artystyczne. Nowy numer jest już w sprzedaży od 29 listopada.

Wszyscy potrzebujemy swojego miejsca na ziemi. Kawałka przestrzeni, który nas definiuje, stanowi najważniejszy punkt odniesienia. Stąd czerpiemy siłę, także do tego, by być w drodze. I móc wrócić, bez takiego miejsca podróż jest wygnaniem. To właśnie powroty do źródeł stały się leitmotivem tego numeru.

Powroty po spokój, po możliwość tworzenia, po mierzenie się z przemijaniem. W pamięci utkwiły mi szczególnie te znad Buga. Prof. Stanisław Baj, którego odwiedziliśmy na Podlasiu, od ponad 20 lat przychodzi w to samo zakole rzeki, próbując uchwycić i namalować jej istotę. Te prace mają w sobie coś nierealnego i mistycznego. Jakiś ponadzmysłowy urok zabierający widza w przestrzeń, gdzie woda płynie, a czas potrafi na chwilę się zatrzymać. Przypomniałam sobie dokument nakręcony kilka lat temu w Nowej Zelandii – o rzece, którą uznano za istotę żywą, potężną i życiodajną. Przyznano jej osobowość prawną.

Czego uczy nas mądrość natury? Czy sztuka może uratować świat, naszą wyobraźnię i wrażliwość? O tym rozmawiamy również z młodymi polskimi artystami tworzącymi w ramach rezydencji artystycznych w różnych zakątkach Europy.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor Prowadząca

PolitykaMiejsca do tworzenia. Nowe wydanie "Salonu" w sprzedaży od 29 listopada 2023 r.

W numerze m.in.:

ARCHITEKTURA

Czego współczesny świat Zachodu może uczyć się od peryferii w kwestii projektowania i budowania domów – ekskluzywny wywiad z Alejandro Araveną z Chile, laureatem Nagrody Pritzkera, architektonicznego Nobla.

Szczecin, raj odzyskany. To leżące na krańcu Polski portowe miasto, z gwiaździstymi placami jak w Paryżu, dynamicznie się rozwija. Architekt Robert Konieczny, którego pracownia KWK Promes stworzyła w centrum Szczecina jedną z najbardziej znaczących przestrzeni publicznych, oprowadza nas po mieście. Opowiada o jego historii i nowych architektonicznych ikonach.

Najlepiej zaprojektowane wnętrza publiczne w 2022 r. Finaliści Nagrody Specjalnej Magazynu Salon w 12. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI: przebudowane czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie (Konior Studio); szkoła dla dzieci ukraińskich w biurowcu na Mokotowie (xystudio wraz z inicjatywą Magdy Garncarek – Otwieramy Szkoły); bistro Syrena Irena (Projekt Praga).

WNĘTRZA I DESIGN

Domy do tworzenia. Jak urządzają się artyści – na przykładzie nowoczesnej chaty na alpejskich zboczach autorstwa rzeźbiarza Othmara Prennera i warszawskiego mieszkania malarza Jana Tyńca w zabytkowej kamienicy na warszawskim Powiślu.

Droga do zielonej kuchni. Oszczędzanie prądu i wody, używanie ekologicznych materiałów, niewyrzucanie żywności, segregacja odpadów i redukcja ich ilości – każdy z tych punktów zbliża do celu, jakim jest kuchnia przyjazna środowisku. Jak deklarują producenci AGD, urządzenia będą zużywały jeszcze mniej prądu, wody i detergentów. Najnowsze filtry wykryją mikroplastik, a sensory dostosują temperaturę, cykle i prędkości do rzeczywistych potrzeb. Najbliższy czas będzie należał do inteligentnych technologii. Przyglądamy się ich wdrażaniu.

SZTUKA

Mona Lisa strajkuje. Turystyka kulturalna na sterydach. Przeludnione muzea, snobizm na wybrane wystawy. Jak overtourism wpływa na jakość naszych doświadczeń.

Piękna, gospodarna. Polskie artystki o wzorcach narzuconych kobietom mocą tradycji.

Obrazy jak odtrutka na współczesny cywilizacyjny chaos. Reportaż z odwiedzin w pracowni prof. Stanisława Baja na Podlasiu.

Przewodnik po najciekawszych wystawach muzealnych w Polsce na przełomie 2023/2024.

Rezydencje artystyczne. Jak wspierają artystów i ich rozwój.

„Salon. Miejsca do tworzenia” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 29 listopada 2023 r. w cenie 16,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia są także poprzednie numery. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama