O Polityce

75-tka Andrzeja Mleczki

Andrzej Mleczko Andrzej Mleczko Beata Zawrzel / Reporter
Andrzej Mleczko
Andrzej Mleczko
Andrzej Mleczko

Miło nam poinformować, że nasz serdeczny przyjaciel Andrzej Mleczko, którego satyryczne rysunki otwierają każdy numer POLITYKI, obchodzi właśnie swoje 75. urodziny. Z tej okazji życzymy mu nie tylko dużo zdrowia, ale i kolejnych świetnych rysunków w ironiczny sposób komentujących otaczającą nas rzeczywistość.

A tych Andrzej ma już na swoim koncie… ponad 40 tys.! Znalazły się na łamach kilkudziesięciu gazet i czasopism (w tym przede wszystkim POLITYKI, z którą jest związany od końca lat 70.), książek i albumów. A kreska Mleczki stała się wręcz kultowa – stąd rysunki Andrzeja można też zobaczyć na grach, kartach, kubkach, a nawet nadrukowane na świątecznych piernikach. No i niezmiennie na s. 4 naszego tygodnika.

Andrzej urodził się 5 stycznia 1949 r. w Tarnobrzegu, wychował w Kolbuszowej, później przeniósł się do Krakowa, gdzie nie tylko ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, ale i osiadł. W Krakowie nie tylko mieszka i pracuje, ale też prowadzi najdłużej działającą galerię autorską w Polsce. A od 2021 r. Andrzej Mleczko dzierży także tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. To zresztą niejedyne wyróżnienie, które otrzymał – jest też m.in. laureatem Nagrody Kisiela w kategorii publicystyka (2010 r.), a w 2005 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Andrzeju, gratulacje!

Polityka 3.2024 (3447) z dnia 09.01.2024; Do i od redakcji; s. 91
Reklama
Reklama