O Polityce

„Strefa interesów” w reż. Jonathana Glazera od 8 marca 2024 w kinach

materiały prasowe
W „Strefie interesów”, nagrodzonej Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowanej do Oscara w 5 kategoriach, brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec.

Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy „Under the Skin” oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. „Strefa interesów” to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

CYTATY

Głęboki, medytacyjny i wciągający film, który wystawia ciemną stronę człowieka na światło dzienne i bada ją jak pod mikroskopem.
Variety

Zatrważające spojrzenie na banalność zła.
Indiewire

Niezwykle potrzebny.
Vanity Fair

Szokująco aktualne.
The Times

Jeden z najważniejszych filmów o Zagładzie.
Deadline

Prawdopodobnie najmniej wprost traumatyczny film o Holokauście jaki kiedykolwiek nakręcono, a jednocześnie druzgocący - w najcichszy sposób.
Time Magazine

O FILMIE

Reżyseria: Jonathan Glazer
Występują: Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth
Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2023
Język oryginalny: angielski, polski, niemiecki
Gatunek: dramat
Czas trwania: 105 min
Premiera w kinach: 8 marca 2024 r.
Dystrybutor: Gutek Film

Bilety do kupienia: bilety.gutekfilm.pl

Reklama
Reklama