O Polityce

Ikony Jazzu 2024: Dianne Reeves, Nigel Kennedy oraz Jan Garbarek Group

materiały prasowe
Ikony Jazzu to prestiżowy cykl koncertów, który prezentuje polskiej publiczności największe gwiazdy światowego jazzu.

Agencja Perspektywy ogłasza kontynuację koncertów z cyklu Ikony Jazzu prezentując tegorocznych gości. Są to: pięciokrotna zwyciężczyni nagród Grammy Dianne Reeves, genialny skrzypek Nigel Kennedy oraz ojciec skandynawskiego sceny jazzowej Jan Garbarek wraz z fenomenalnym perkusistą - Trilokiem Gurtu.

13.04.2024 - Dianne Reeves w Gdańsku - Stary Maneż
16.04.2024 - Dianne Reeves w Warszawie - Sena Relax

W 2024 roku pierwszymi koncertami cyklu będą występy fantastycznej Dianne Reeves - laureatki pięciu nagród Grammy, uznawaną za czołową wokalistkę jazzową na świecie. Jej niezwykłe umiejętności improwizacji i unikalny styl przyniosły jej trzy kolejne nagrody Grammy dla Najlepszego Wykonawcy Wokalnego Jazzu - co stanowiło rekord w historii tej kategorii. Jej wszechstronność artystyczna objawia się również w współpracy z Wyntonem Marsalisem, Lincoln Center Jazz Orchestra, Chicago Symphony Orchestra i legendarnym producentem Arifem Mardinem. Reeves, tytułowana Mistrzem Jazzu przez Narodowe Stowarzyszenie Sztuki, kontynuuje swoją wybitną karierę, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności na całym świecie.

Dianne Reeves wystąpi w składzie:
John Beasley - pianino
Romero Lubambo - gitara
Reuben Rogers - gitara basowa
Terreon Gully - perkusja

24.04.2024 - Nigel Kennedy w Szczecinie - Filharmonia im. M. Karłowicza
27.04.2024 - Nigel Kennedy w Łodzi - Klub Wytwórnia
29.04.2024 - Nigel Kennedy w Poznaniu - Teatr Wielki

Drugim zaproszonym artystą jest Nigel Kennedy - uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Prezentując swój program “Spiritual Connection” Kennedy przedstawia wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także własne aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto. Jego działalność artystyczna, w której łączy światy muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popularnej, stawia go w gronie najważniejszych światowych twórców odzwierciedlających obecne trendy wzajemnego przenikania się różnych stylów. Nagrał najlepiej sprzedającą się płytę z muzyką klasyczną, zawierającą Cztery pory roku A. Vivaldiego (2 miliony egzemplarzy). Koncertuje od ponad 40 lat w najbardziej prestiżowych salach o międzynarodowej renomie.

Nigel Kennedy wystąpi w składzie:
Nigel Kennedy - skrzypce, pianino
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
Rolf Bussalb - gitara
Piotr Kułakowski - kontrabas
Sławomir Berny - perkusja i perkusjonalia

25.11.2024 - Jan Garbarek Group w Warszawie - Filharmonia Narodowa
26.11.2024 - Jan Garbarek Group w Gdańsku - Filharmonia Bałtycka

Cykl zostanie zamknięty w listopadzie razem z koncertami Jan Garbarek Group - to charyzmatyczny saksofonista, ojciec skandynawskiej sceny jazzowej, jeden z najbardziej znanych współczesnych muzyków jazzowych na świecie! Jego unikatowy, przeszywający przestrzeń ton od początku kojarzony był z muzyką świata, a charakterystyczne brzmienie saksofonu stało się znakiem rozpoznawczym i wyszło poza wymiar ogólnie nazywamy jazzem. Jan Garbarek od lat gromadzi rzesze fanów na koncertach i nieustannie powiększa ich grono o kolejnych miłośników muzyki – nie tylko jazzowej. Znakomite popisy talentów saksofonisty zostaną uzupełnione akompaniamentem jednego z najwybitniejszych perkusistów wszech czasów - Triloka Gurtu.

W ramach cyklu Ikony Jazzu mogliśmy jak do tej pory podziwiać w Polsce koncerty takich artystów jak: Pat Metheny, John Scofield, John McLaughlin, Branford Marsalis, Laboratorium & EABS, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak i wielu innych.

Bilety można zakupić na stronie www.ikonyjazzu.pl

Organizator: Agencja Perspektywy

Ikony Jazzu na FB: www.facebook.com/ikonyjazzu

Reklama
Reklama