O Polityce

Naczelny „Polityki” z nagrodą ZAiKS-u

Jerzy Baczyński i Michał Komar Jerzy Baczyński i Michał Komar AKPA

W Domu pod Królami, swojej warszawskiej siedzibie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wręczyło po raz 55. doroczne nagrody. 20 kwietnia odebrali je m.in. autorzy i autorki przekładów, popularyzatorzy polskiej muzyki i artyści wizualni (pełna lista nagrodzonych na stronie zaiks.org.pl). W doborowym gronie laureatów Nagrody 100-lecia ZAiKS-u (m.in. Maria Poprzęcka, Marek Koterski, Zygmunt Krauze) znalazł się redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński. Odbierając statuetkę, dziękował Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS za wsparcie Paszportów POLITYKI – szczególnie ważne w trudnych latach bojkotu nagrody przez władze publiczne. I obiecywał dalszą promocję polskich artystów na naszych łamach.

Minister Bartłomiej Sienkiewicz nie pojawił się na gali nagród Stowarzyszenia, ale przesłał list, w którym opisał organizację jako „partnera czasem wymagającego, dzięki któremu władza staje się lepsza, a nie gorsza”. Wśród nagrodzonych znaleźli się także inni autorzy znani z łamów „Polityki” (Stefan Szczepłek, Jarosław Szubrycht), a honorowym członkiem ZAiKS-u został jego wieloletni prezes Janusz Fogler. Nagrody wręczał obecny prezes Stowarzyszenia Miłosz Bembinow wraz ze swoimi zastępcami: Michałem Komarem i Feridem Lakhdarem.

Akcentem artystycznym gali był występ Jana Emila Młynarskiego (laureata tegorocznej nagrody ZAiKS-u za popularyzację muzyki rozrywkowej) i jego tria jazzowego. Usłyszeliśmy piosenki Mariana Hemara, Henryka Warsa czy Wojciecha Młynarskiego, którego „Po Krakowskim w noc majową” zamknęło oficjalną część wieczoru.

Polityka 18/19.2024 (3462) z dnia 23.04.2024; Do i od Redakcji; s. 163
Reklama
Reklama