14 maja gościliśmy w siedzibie redakcji POLITYKI autorów najlepszych książek historycznych z zakresu dziejów najnowszych, jakie ukazały się w 2023 r., ich wydawców, jurorów oraz czytelników. Uhonorowanie laureatów miało wyjątkowy charakter potrójnie. Po pierwsze, nasze Nagrody obchodzą w tym roku 65-lecie! Po drugie, przez wszystkie te lata przewodniczącym jury konkursowego jest ich pomysłodawca Marian Turski, który w czerwcu świętuje 98. urodziny. Jednocześnie mamy jubileusz 30-lecia prowadzenia tygodnika przez redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego, który z życzliwością i zainteresowaniem patronuje Nagrodom Historycznym.
Nasze Nagrody to fenomen na polskim rynku wydawniczym. Po raz pierwszy tygodnik przyznał je w 1959 r. i od tego czasu tylko dwukrotnie je zawiesił (z powodu nacisków władz w 1967 r. i 1981 r.). Nie przeszkodziła nam pandemia Covid-19, choć widzieliśmy się wtedy online i w maseczkach. Nagrodziliśmy w sumie 430 laureatów (46 naukowców więcej niż raz). Wiele z docenionych publikacji to prace wybitne, tworzące kanon lektur, bez którego nie sposób zrozumieć wydarzeń ostatnich 100 lat. Wyróżnione i nagrodzone prace zebrane razem stworzyłyby imponujący księgozbiór.
W tym roku jury uznało za najlepsze: w kategorii Prac naukowych i monografii „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” Marcina Zaremby; z Prac popularnonaukowych książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” Kaliny Błażejowskiej, wśród Debiutów w pracach naukowych i popularnonaukowych zwyciężyło „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” Aleksandry Suławy, a jeśli chodzi o Pamiętniki, relacje, wspomnienia, na podium stanął „Swój plan wykonam. Dziennik górnika z 1972 r.” Wiesława Złocha w opracowaniu Ryszarda Kaczmarka i Jerzego Kochanowskiego. W Wydawnictwach źródłowych nie miało sobie równych kilkudziesięciotomowe „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy” pod redakcją Eleonory Bergman, Katarzyny Person i Tadeusza Epszteina.
Gratulujemy laureatom, wyróżnionym oraz naszym jubilatom.