W zeszłym roku do Koszalina zjechało prawie 60 tyś widzów. Byli to debiutujący filmowcy, ale też przedstawiciele branży i środowisk filmowych, a także młodzież, która kocha kino – chce być blisko filmów i właśnie debiutujących, młodych twórców, którzy często definiują najmocniej i najodważniej polską kinematografię ukazując to, co najbardziej niepokojące lub najbardziej ekscytujące w świecie.
Dlatego Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film jest jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. To jedyne tak sprofilowane wydarzenie w Europie – skupione na kinie młodych twórców. Tutaj królują debiuty i debiutanci!
Jak co roku w programie Festiwalu „Młodzi i Film” moc atrakcji: przede wszystkim ponad setka debiutanckich polskich produkcji, krótkie i długie metraże, koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania, rozmowy. Branżowe dyskusje i prawdziwe emocje. Bliskość i czułość nie tylko na ekranie. I bezpłatny wstęp na wszystko w bonusie.
Filmowcy będą prezentować swoje pierwsze filmy w czterech konkursach:
- Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (nadesłano ponad 30 produkcji, wybrano 14 filmów – rekordową ilość!);
- Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych (nadesłano 38 debiutanckich tytułów dokumentalnych – najwięcej w historii festiwalu – wyselekcjonowano 12 filmów);
- Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych: fabularnych, dokumentalnych i animowanych (tutaj spośród prawie 400 zgłoszonych krótkich metraży zakwalifikowano do konkursu 74 filmy);
- Konkursie Teatrotek, prezentującym filmowe adaptacje spektakli powstałych w ramach projektu „Teatroteka” (6 Teatrotek).
Festiwal to oczywiście nie tylko konkursowe seanse. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych, warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz specjalnych pokazach filmowych, w tym w retrospektywach i przeglądach debiutów zagranicznych.
Nowością będzie zorganizowanie Miasteczka Filmowego, które stanie przy Amfiteatrze w dniach 11-13 czerwca. Będzie to przestrzeń angażująca na równi mieszkańców Koszalina i widzów festiwalu, a także branżę. W ramach Miasteczka Filmowego odbędą się plenerowe, bezpłatne pokazy w sekcji KINO NA LEŻAKACH oraz lekkie i anegdotyczne w tonie spotkania z udziałem znanych aktorów i twórców filmowych prowadzone przez Agnieszkę Matan pod wspólną nazwą „(Nie) pierwszy raz: Rozmowy o życiowych debiutach i nieżyciowych sprawach”. To tutaj widzowie będą mogli posłuchać opowieści m.in. Joanny Brodzik świętującej 30-lecie pracy.
W programie Festiwalu „Młodzi i Film” również koncerty (formacja Błoto, Sebastian Fabijański, Grzech Piotrowski i Rat Kru z Rebeką), stoiska informacyjne WFDiF, PISF, Szkoły Wajdy, Heliografu oraz strefa gastronomiczna przygotowana we współpracy z KOWR-em oraz Restauracją KOWAL. Będzie też możliwość znakowania odzieży tegoroczną grafiką z plakatu metodą sitodruku i nabycia niepowtarzalnych siateksów od HO-LO.
Festiwal Młodzi i Film to również strefa networkingowa – czyli przestrzeń, gdzie młodzi, stawiający pierwsze kroki w zawodzie filmowcy mogą zapytać o radę specjalistów reprezentujących różne profesje filmowe. Tutaj dochodzi do spotkań branżowych, doświadczeni przedstawiciele świata kinematografii mogą dzielić się swoją wiedzą i dorobkiem z młodszym pokoleniem. W strefie spotkań branżowych – w Clubie 105 (mieszącym się w budynku Kina Kryterium tuż obok sali kinowej) – odbędzie się m.in.: spotkanie z przedstawicielami PISF, SFP, KIPA Młodzi oraz Gildii Scenarzystów Polskich. Festiwal Młodzi i Film zaprzyjaźniony jest z innymi polskimi festiwalami – dlatego swoje wydarzenia zaprezentują: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Kamera Akcja.
Ale dziś młodzi na równi z doskonaleniem zawodowym traktują kwestie psychologiczne i emocjonalne – ważny jest dla nich balans psychofizyczny oraz dobrostan, tym bardziej że pracują w środowisku obciążonym różnymi wyzwaniami: uzależnieniami, przemocowymi zachowaniami, brakiem finansowej stabilizacji. Organizatorzy stwarzają młodym twórcom warunki do rozmowy o każdym aspekcie pracy filmowca – tym bardziej inicjują dyskurs na tematy trudniejsze. A wszystko po to, by uświadamiać młodych ludzi, przed jakimi zagrożeniami mogą stanąć: kino i realizacja filmów to szansa na spełnienie marzeń, ale też mnóstwo niepewności i leków. Konsultacjami służyć będą prawnicy z ZAPA, specjaliści od weny twórczej z Atelier Scenariuszowego (tutaj wyjątkowa okazja, by porozmawiać o swoich teksach w ramach cyklu plażowego w Mielnie: „Wyprowadź swój scenariusz na spacer” – czyli przechadzając się po plaży będzie można porozmawiać o swoich przyszłych projektach), będą też spotkania dla filmowców z zakresu psychologii wsparcia: „Jak dbać o zdrowie psychiczne w szkole, w zawodzie i w codzienności?” prowadzone przez Centrum Psychologii Wykonania. Ta tematyka to już tradycja na Festiwalu Młodzi i Film, czyli profesjonalne kręgi wsparcia podejmujące rozmowy związane z dobrostanem i zdrowiem psychofizycznym twórców i twórczyń, m.in. temat uzależnień w zawodach filmowych, mobbingu, stawiania granic.
Osią festiwalu są oczywiście konkursy, ale również poza nimi Festiwal „Młodzi i Film” zaprasza na liczne specjalne, pozakonkursowe sekcje filmowe. Oto kilka z zaplanowanych bloków filmowych:
- we współpracy z playerem i TVN-em pokazane zostaną cztery etiudy zrealizowane w ramach projektu „Uwolnij wyobraźnię”. Spotkanie poprowadzi Kinga Burzyńska. Konkurs „Uwolnij wyobraźnię” na realizację etiudy w TVN XR Studio to wyjątkowa okazja dla młodych twórców, by wykorzystać nowoczesne technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (XR) do stworzenia innowacyjnych projektów filmowych. Ale to nie wszystko: publiczności zaprezentowane zostaną również tegoroczne międzynarodowe krótkie metraże – fabularne i animowane – nominowane do Oscara, a także najlepsze teledyski reżyserowane przez polskich i zagranicznych twórców. A w związku z 100. rocznicą urodzin Wojciecha Jerzego Hasa będzie można zobaczyć na dużym ekranie – pod patronatem WFDiF – krótkie metraże Mistrza, a także jego kanoniczny obraz: „Sanatorium pod Klepsydrą”. Zwieńczeniem tych projekcji będzie set DJ-ski z motywami muzycznymi z filmów Hasa w kultowym już Klubie Plastelina. Takiej imprezy muzycznej jeszcze nie było!
Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu