O Polityce

44. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film

materiały prasowe
To tu debiutowali Holland, Zanussi, Kieślowski, Żuławski. Kolejne pokolenia chcą rozpoczynać swoją filmową drogę właśnie od tego festiwalu. Dlaczego? Bo nie ma tu koterii, podziałów, zbędnego blichtru. Wszyscy są razem w przeżywaniu kina, podczas branżowych rozmów „Szczerość za szczerość”, ale też w dyskusjach o najważniejszych aspektach zawodu filmowca. To debiutanci otwierają dziś te najważniejsze rozmowy, inicjują dialog międzypokoleniowy, robią kino odważne, polemiczne, osobiste. Mogą nas wiele nauczyć nie tylko o kinie! Od 9 czerwca do 14 czerwca, od wschodu do wschodu przez 6 dni.

W zeszłym roku do Koszalina zjechało prawie 60 tyś widzów. Byli to debiutujący filmowcy, ale też przedstawiciele branży i środowisk filmowych, a także młodzież, która kocha kino – chce być blisko filmów i właśnie debiutujących, młodych twórców, którzy często definiują najmocniej i najodważniej polską kinematografię ukazując to, co najbardziej niepokojące lub najbardziej ekscytujące w świecie.

Dlatego Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film jest jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. To jedyne tak sprofilowane wydarzenie w Europie – skupione na kinie młodych twórców. Tutaj królują debiuty i debiutanci!

Jak co roku w programie Festiwalu „Młodzi i Film” moc atrakcji: przede wszystkim ponad setka debiutanckich polskich produkcji, krótkie i długie metraże, koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania, rozmowy. Branżowe dyskusje i prawdziwe emocje. Bliskość i czułość nie tylko na ekranie. I bezpłatny wstęp na wszystko w bonusie.

Filmowcy będą prezentować swoje pierwsze filmy w czterech konkursach:

- Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (nadesłano ponad 30 produkcji, wybrano 14 filmów – rekordową ilość!);

- Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych (nadesłano 38 debiutanckich tytułów dokumentalnych – najwięcej w historii festiwalu – wyselekcjonowano 12 filmów);

- Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych: fabularnych, dokumentalnych i animowanych (tutaj spośród prawie 400 zgłoszonych krótkich metraży zakwalifikowano do konkursu 74 filmy);

- Konkursie Teatrotek, prezentującym filmowe adaptacje spektakli powstałych w ramach projektu „Teatroteka” (6 Teatrotek).

Festiwal to oczywiście nie tylko konkursowe seanse. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych, warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz specjalnych pokazach filmowych, w tym w retrospektywach i przeglądach debiutów zagranicznych.

Nowością będzie zorganizowanie Miasteczka Filmowego, które stanie przy Amfiteatrze w dniach 11-13 czerwca. Będzie to przestrzeń angażująca na równi mieszkańców Koszalina i widzów festiwalu, a także branżę. W ramach Miasteczka Filmowego odbędą się plenerowe, bezpłatne pokazy w sekcji KINO NA LEŻAKACH oraz lekkie i anegdotyczne w tonie spotkania z udziałem znanych aktorów i twórców filmowych prowadzone przez Agnieszkę Matan pod wspólną nazwą „(Nie) pierwszy raz: Rozmowy o życiowych debiutach i nieżyciowych sprawach”. To tutaj widzowie będą mogli posłuchać opowieści m.in. Joanny Brodzik świętującej 30-lecie pracy.

W programie Festiwalu „Młodzi i Film” również koncerty (formacja Błoto, Sebastian Fabijański, Grzech Piotrowski i Rat Kru z Rebeką), stoiska informacyjne WFDiF, PISF, Szkoły Wajdy, Heliografu oraz strefa gastronomiczna przygotowana we współpracy z KOWR-em oraz Restauracją KOWAL. Będzie też możliwość znakowania odzieży tegoroczną grafiką z plakatu metodą sitodruku i nabycia niepowtarzalnych siateksów od HO-LO.

Festiwal Młodzi i Film to również strefa networkingowa – czyli przestrzeń, gdzie młodzi, stawiający pierwsze kroki w zawodzie filmowcy mogą zapytać o radę specjalistów reprezentujących różne profesje filmowe. Tutaj dochodzi do spotkań branżowych, doświadczeni przedstawiciele świata kinematografii mogą dzielić się swoją wiedzą i dorobkiem z młodszym pokoleniem. W strefie spotkań branżowych – w Clubie 105 (mieszącym się w budynku Kina Kryterium tuż obok sali kinowej) – odbędzie się m.in.: spotkanie z przedstawicielami PISF, SFP, KIPA Młodzi oraz Gildii Scenarzystów Polskich. Festiwal Młodzi i Film zaprzyjaźniony jest z innymi polskimi festiwalami – dlatego swoje wydarzenia zaprezentują: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Kamera Akcja.

Ale dziś młodzi na równi z doskonaleniem zawodowym traktują kwestie psychologiczne i emocjonalne – ważny jest dla nich balans psychofizyczny oraz dobrostan, tym bardziej że pracują w środowisku obciążonym różnymi wyzwaniami: uzależnieniami, przemocowymi zachowaniami, brakiem finansowej stabilizacji. Organizatorzy stwarzają młodym twórcom warunki do rozmowy o każdym aspekcie pracy filmowca – tym bardziej inicjują dyskurs na tematy trudniejsze. A wszystko po to, by uświadamiać młodych ludzi, przed jakimi zagrożeniami mogą stanąć: kino i realizacja filmów to szansa na spełnienie marzeń, ale też mnóstwo niepewności i leków. Konsultacjami służyć będą prawnicy z ZAPA, specjaliści od weny twórczej z Atelier Scenariuszowego (tutaj wyjątkowa okazja, by porozmawiać o swoich teksach w ramach cyklu plażowego w Mielnie: „Wyprowadź swój scenariusz na spacer” – czyli przechadzając się po plaży będzie można porozmawiać o swoich przyszłych projektach), będą też spotkania dla filmowców z zakresu psychologii wsparcia: „Jak dbać o zdrowie psychiczne w szkole, w zawodzie i w codzienności?” prowadzone przez Centrum Psychologii Wykonania. Ta tematyka to już tradycja na Festiwalu Młodzi i Film, czyli profesjonalne kręgi wsparcia podejmujące rozmowy związane z dobrostanem i zdrowiem psychofizycznym twórców i twórczyń, m.in. temat uzależnień w zawodach filmowych, mobbingu, stawiania granic.

Osią festiwalu są oczywiście konkursy, ale również poza nimi Festiwal „Młodzi i Film” zaprasza na liczne specjalne, pozakonkursowe sekcje filmowe. Oto kilka z zaplanowanych bloków filmowych:

- we współpracy z playerem i TVN-em pokazane zostaną cztery etiudy zrealizowane w ramach projektu „Uwolnij wyobraźnię”. Spotkanie poprowadzi Kinga Burzyńska. Konkurs „Uwolnij wyobraźnię” na realizację etiudy w TVN XR Studio to wyjątkowa okazja dla młodych twórców, by wykorzystać nowoczesne technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (XR) do stworzenia innowacyjnych projektów filmowych. Ale to nie wszystko: publiczności zaprezentowane zostaną również tegoroczne międzynarodowe krótkie metraże – fabularne i animowane – nominowane do Oscara, a także najlepsze teledyski reżyserowane przez polskich i zagranicznych twórców. A w związku z 100. rocznicą urodzin Wojciecha Jerzego Hasa będzie można zobaczyć na dużym ekranie – pod patronatem WFDiF – krótkie metraże Mistrza, a także jego kanoniczny obraz: „Sanatorium pod Klepsydrą”. Zwieńczeniem tych projekcji będzie set DJ-ski z motywami muzycznymi z filmów Hasa w kultowym już Klubie Plastelina. Takiej imprezy muzycznej jeszcze nie było!

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu

Reklama
Reklama