O Polityce

Dariusz Zaborek

Dariusz Zaborek laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej

Wikipedia
Nagroda za rozmowę z Bogusławem Kaczyńskim pt. „Ja, Maria Callas”.

Laureatem tegorocznej edycji został Dariusz Zaborek za wywiad „Ja, Maria Callas” z Bogusławem Kaczyńskim, opublikowany w świątecznym „Dużym Formacie", dodatku „Gazety Wyborczej" (24-26.12.2008). W uzasadnieniu Kapituła doceniła świetny warsztat dziennikarski laureata, konsekwencję w poszukiwaniu niebanalnych tematów i umiejętność dotarcia do rozmówcy.

Mariusz Szczygieł, zastępca szefa „Dużego Formatu", o laureacie:
Urodził się w Lublinie, ma dwa zawody: wokalisty (skończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Elsnera w Warszawie jako baryton) i dziennikarza. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Pracował w Teatrze Muzycznym Roma. Od 1995 r. związany z Gazetą Wyborczą. Oprócz "Gazety" drukował w "Odrze". Czterokrotnie jego wywiady były nominowane do nagrody im. Barbary Łopieńskiej, a także do nagrody Grand Press. Trzy jego rozmowy znalazły się w podręcznikach szkolnych do języka polskiego. Codziennie, bez względu na porę roku, jeździ na rowerze.

Do konkursu zgłoszono 126 wywiadów opublikowanych w roku 2008. Oceniała je Kapituła składająca się z przedstawicieli redakcji, w których pracowała Barbara Łopieńska: „Polityka", „Res Publica Nowa", „Gazeta Wyborcza", „Twój Styl", „Viva!", „Tygodnik Powszechny" i „Press".

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się wywiady: Jacka Żakowskiego z Adamem Michnikiem „Uwierzcie własnym oczom" (POLITYKA nr 51/52) i Jacka Hugo-Badera ze Swietłaną Izambajewą „Miss HIV" („Wysokie Obcasy" nr 26, dodatek „Gazety Wyborczej").

Do nagrody Kapituła nominowała także następujące osoby:

* Katarzyna Bielas - rozmowa z Krystianem Lupą "Kwiaty we włosach" („Duży Format", „Gazeta Wyborcza")
* Hanna Halek - rozmowa z Michałem Żebrowskim „Przygody Pana Michała" („GALA")
* Katarzyna Janowska - rozmowa z Małgorzata Szumowską „Uwielbiam żyć" (POLITYKA)
* Angelika Kuźniak wraz z Agatą Tuszyńską - rozmowa z Marcelem Reichem-Ranickim "Polacy nie zasługują na poezję Tuwima" („Duży Format", „Gazeta Wyborcza")
* Anna Mateja - rozmowa z Piotrem Słonimskim „Dwa geny w środku" („Tygodnik Powszechny")
* Marek Pielach - rozmowa z Mieczysławem Wilczkiem „Polacy nie są głupi" („POLSKA The Times")
* Agnieszka Sztyler - rozmowa z Jadwigą Staniszkis „Bez sentymentów" („Twój Styl")
* Anna Theiss - rozmowa z Marią Peszek „Zapeszenie" („Exclusive")

 

 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną